U Srbiji je smanjena upotreba plastičnih kesa za 80 odsto, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine povodom 3. jula, Međunarodnog dana bez plastičnih kesa.
Ovaj dan ustanovljen je 2008. godine sa ciljem da ukaže na veliku štetnost plastike i plastičnih kesa po životnu sredinu i zašto je neophodno da se plastični otpad smanji.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva, hiljade organizacija širom sveta danas skreće pažnju javnosti da jednokratne plastične kese koje čovek koristi u proseku 25 minuta, ostaju u životnoj sredini između 100 i 500 godina koliko im je potrebno da se raspadnu, a u tom periodu emituju otrovne materije koje zagađuju ekosisteme, vodotokove, zemljište, vodu za piće i hranu.
– Formirana je radna grupa koja radi na izmenama pravilnika kojim će biti definisani sastav, proizvodnja, stavljanje u promet i drugi značajni aspekti u upravljanju plastičnim kesama. Ovim pravnim dokumentom biće uređena ova oblast i biti postavljeni okviri i standardi za celu Srbiju, što će pomoći gradovima i opštinama da još lakše izrade planove za smanjenje i izbacivanje iz upotrebe jednokratnih plastičnih kesa u svojim lokalnim zajednicama, najavljuju iz Ministarstva.
Inače, Skupština Autonomne pokrajine Vojvodine je pre godinu dana usvojila Deklaraciju o zaštiti životne sredine u kojoj se, lokalnim samoupravama, preporučuje da u svoje planove i programe u ovoj oblasti uvrste i zabranu korišćenja plastičnih kesa i drugih proizvoda za jednokratnu upotrebu do kraja 2020. godine.

Sa druge strane, pojedine radnice u trgovini kažu da nemaju osećaj da je svest sugrađana o problemu plastičnih kesa podignuta na viši nivo.
– Posebno kako je došla korona, nestalo je sve to vezano za kese, barem je tako na mom radnom mestu. Ko je nosio torbu i ranije, taj je nosi i sad, a ko nije, taj i dalje ne nosi. Doduše neki su se u početku trudili da nose torbu kad su uveli naplatu plastičnih kesa, ali su odustali jer su kese i dalje tu. Imam mušterije koje dolaze i po tri puta dnevno da kupe po jednu stvar i svaki put traže kesu jer dolaze biciklom, objašnjava Vanja (24), radnica u trgovini.
Podsetimo, plastične kese se u trgovinama u Srbiji naplaćuju od aprila 2018. godine, a ova odluka je doneta kako bi motivisala potrošače da izbace plastične kese iz upotrebe.
Podaci pokazuju da se širom sveta svakog trenutka koristi milion plastičnih kesa, a u Evropskoj uniji se godišnje proizvede 3,4 miliona tona plastičnih kesica što odgovara težini više od dva miliona automobila. Pored toga 80 odsto morskog otpada je od plastike, piše u saopštenju Ministarstva.
– Iako se tvrdi da je povećana tražnja za plastičnom ambalažom tokom pandemije virusom Kovid 19, nestanak velikih količina plastike iz prirode koje je nagomilala civilizacija i savremeni način života, od velikog je značaja za ukupan kvalitet življenja i opstanak bogatstva biljnog i životinjskog sveta. Aktuelna planetarna borba protiv virusa Korona stavlja u fokus i stanje životne sredine kao civilizacijsko pitanje važno za zdravlje ljudi, zaključuje se u saopštenju.