Svetski dan zaštite životne sredine, koji se obeležava danas, 5. juna, u Bečeju su simbolično obeležila deca Predškolske ustanove „Labud Pejović“.
Nešto više od sto mališana vrtića „Kolibri“ je, od ponedeljka do petka, učestvovalo u edukativnim aktivnostima i akcijama uređivanja dvorišta.
– Ove godine su u obeležavanju ovog datuma učestvovala samo deca iz vrtića „Kolibri“. Od plastičnih čepova, koje prikupljamo tokom cele godine, pravili smo mozaike i slike, gledali smo edukativni film „Čuvari prirode“, a uz pomoć Odseka za zaštitu životne sredine OU Bečej, koji nam je donirao farbe i četkice, ofarbali smo žardinjere i gume u dvorištu vrtića, dok nam je JP „Komunalac“ obezbedio sadnice cveća, a JP „Vodokanal“ i preduzeće DTD su nam donirali zemlju – rekla nam je ispred Predškolske ustanove „Labud Pejović“ Vera Ilić.

Svetski dan zaštite životne sredine obeležava se od 1974. godine, a tema ovogodišnjeg dana je „Biodiverzitet“. Zemlja domaćin ove godine je Kolumbija, u partnerstvu sa Nemačkom, a ovaj dan se inače obeležava u više od 140 zemalja širom sveta, kako bi skrenuo pažnju javnosti na brojne ekološke probleme i potrebu očuvanja životne sredine.
Neretko je slučaj da, posebno na bečejskom šetalištu kraj Tise i u samoj reci, osvane bačeno smeće, a kako je jedan od načina očuvanja životne sredine i odgovorno odlaganje otpada, zanimalo nas je da li će zeleni korzo uskoro dobiti kante za otpad, jer su građanima trenutno u tom delu dostupni samo zaključani kontejneri.
– Danas se očekuje isporuka petnaest novih kanti koje će biti postavljene na svakih 100 metara na keju i zelenom korzou, a postavljanje će biti završeno do početka nove radne nedelje. Inače, zelene kontejnere na Tisi koriste isključivo radnici komunalnog preduzeća za obavljanje posla i zbog toga su zaključani – objasnio nam je direktor JP „Komunalac“ Bečej Željko Plavšić.

Osim postavljanja odavno traženih kanti, prethodnih dana je popravljena i javna rasveta u Goranskom parku, pa će tako dva omiljena mesta za rekreaciju Bečejaca uskoro biti kompletirana.
Zaštita životne sredine u Srbiji
U Srbiji se prerađuje samo oko 10 odsto komunalnih otpadnih voda, a više od 60 odsto industrijskih postrojenja ne prečišćava svoje otpadne vode, što dovodi do zagađenja reka i jezera. Što se tiče vode za piće, prema proceni Državne revizorske institucije, u Srbiji je tokom 2018. godine u distribuciji izgubljeno 230 miliona kubnih metara vode za piće, što predstavlja veliki ekološki i ekonomski problem. U Vojvodini je situacija u proseku najbolja, pa gubici iznose oko 25 odsto proizvedene vode, dok su gubici u ostalom delu zemlje oko 40 odsto, navodi se na sajtu DRI.
Sa druge strane, u Srbiji se trenutno reciklira svega 3 odsto komunalnog i do 40 odsto ambalažnog otpada, dok se procenjuje da država ima oko 3.500 divljih deponija koje su poseban problem kada je očuvanje životne sredine u pitanju.
Inače, Poglavlje 27 pregovora za članstvo u Evropskoj uniji, a koje se tiče zaštite životne sredine, ocenjeno je kao jedno od najskupljih, budući da su neophodne značajne investicije i ulaganje u infrastrukturu, ali i podizanje svesti građana o ovoj temi.