Gyakran érezzük magunkat kellemetlenül ha a férfiak előtt a menstruációról beszélünk, hiszen ez a téma nem érinti őket, nem tartják illendőnek, sőt taszítónak vélik.

A valódi kérdés azonban az, hogy miért hallgatunk arról, amit a a férfiak nem tartanak fontosnak? Miért élveznek elsőbbséget azok a témák, amelyek a férfiakat érintik?

Valaki egyszer azt mondta – minden más lenne ha a férfiak is menstruálnának. Meglehet akkor a tisztasági betétek mindenki számára ingyenesek lennének. A valóság azonban teljesen más.

A világon több mint 500 millió nő él menstruációs szegénységben, amit a higiéniai termékek, a megfelelő tisztálkodási lehetőségek, és a menstruációs oktatás hiánya okoz.

Egyes kutatások szerint a menstruációs szegénység leginkább a nehéz helyzetben lévő lányokat és a mélyszegénységben élő nőket érinti, akik a megfelelő higiéniai termékek hiánya miatt sokszor kénytelenek más megoldásokat használni és papír zsebkendővel, vécépapírral, rongyokkal, zoknikkal próbálják átvészelni a menstruációs napokat. Ezeknek a megoldásokank azonban rengeteg egészségügyi kockázatuk van. A nem megfelelő eszközök használata számtalan fertőzés kiváltó oka lehet, de meddőséget is okozhat. A megfelelő menstruációs termékek hiánya mellett sok nőt érintenek a kedvezőtlen higiéniai körülmények is.  A higiéniai eszközök hiánya miatt gyakoriak az iskolából, vagy a munkahelyről való kimaradások is.  Mindez nem csak egészségügyi, de komoly pszichológiai terhet is jelent a fiatal lányok és nők számára, hiszen gondot okoz nekik nőiességük megélése, kirekesztve érzik magukat, önbizalomhiánnyal, szégyenérzettel küzdenek.

A  menstruáció sok kultúrában még mindig a tabutémák közé tartozik, ezért a nők sok esetben szégyelnek beszélni róla. Annak ellenére, hogy a menstruációs szegénységgel csak az utóbbi években kezdtek el foglalkozni, a téma nem újkeletű és nem csak a fejletlen országokat érinti.

Európán belül Angliában vizsgálták elsőként, hogy a lakosság hány százalékát érinti a menstruációs szegénység.  A vizsgálat a tizennégy és huszonegy év közötti lányokat érintette. A Plan International által publikált 2017-es tanulmány eredménye szerint a megkérdezettek tíz százalékával fordult elő, hogy nem volt pénze megvásárolni a szüséges higiéniai termékeket, tizenöt százalékuknak rendszeres gondot okoz az ezekhez való hozzájutás, és tizenkilenc százalékukkal fordult elő, hogy tisztasági betét helyett alternatív megoldásokat kellett alkalmazniuk.

Angilában 2019 óta a középiskolában és a felsőoktatásban tanuló lányok számára ingyenes higiéniai termékeket biztosítanak. Skóciában 2020-tól minden nő számára ingyenesek a menstruációs termékek, Új-Zélandon pedig 2021-től juthatnak hozzá ingyen az iskolák diákjai.

Tény továbbá, hogy amíg Kanadában, Kenyában, Ausztráliában, Indiában, Írországban, az Egyesült Királyságban és Tanzániában áfamentesek, a legtöbb európai országban pedig tíz százalék alatti áfakulcs van az intimhigiéniás termékeken, addig Szerbiában húsz százalékos az áfakulcs.

A Tha Global Menstrual Collective által megindított világkampány célja, hogy a nők számára biztosított megfelelő körülményekkel megszűnjön a mensturációs szegénység. Ennek érdekében a végrehajtandó intézkedéseket is megfogalmazták, mint:

  • a menstruációs termékek hozzáférhetőségére és a megfelelő higiéniai körülmények biztosítására vonatkozó kezdeményezés,
  • a lányok és nők menstruációs oktatása, a különböző menstruációs zavarok felismerésére vonatkozó edukáció és azok megfelelő kezelése,
  • pozitív és támogató környezet teremtése a lányok és nők számára, hogy a nehéz napokon is részt vehessenek minden társadalmi, szakmai, oktatási és egyéb tevékenységben,
  • a menstruációra vonatkozó tabuk és megbélyegzések eltörlése

Szerbiában a Gender Knowledge Hub, a nemek egyenjogúságával foglalkozó független kutatóközpont indított hasonló kezdeményezést.

Egyenlőre nincs pontos adat arra vonatkozóan, hogy Szerbiában milyen mértékű a menstruációs szegénység, azonban az Újvidéken, Bosznia és Hercegovinában, valamint a Horvátországban végzett 2022-as kutatás szerint a más városokból érkező egyetemista lányokat, és a hátrányos helyzetben élő nőket érinti leginkább ez a probléma.

Egyes regionális kutatások arra is rámutatnak, hogy a nők egyharmadának takarékoskodnia kell ahhoz, hogy megvásárolhassa a számára megfelelő termékeket, míg tíz százalékuknak erre egyáltalán nincs lehetősége.

A gazdasági válság és a jelenlegi körülmények között nem meglepő ha a mélyszegénység és ezzel együtt a menstruációs szegénység is mindennapos problémává válik és egyre több nőt érint majd hazánakban is.

Pozitív kezdeményezés lenne a menstruációs termékekre vonatkozó húsz százalékos áfakulcs öt százalékosra csökkentése, ami lehetőséget adna sok nő számára, hogy az alapszükséglet többé ne legyen luxus.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име