A 2016 és 2018 közötti időszakban 368 ezren kaptak Szerbiában szociális segélyt, ezeknek a személyeknek csaknem a fele munkaképes – derült ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nemrég megjelentetett, Anyagi támogatás, mint szegénységcsökkentési intézkedés című jelentéséből.
A jelentést ismertető sajtótájékoztatón elhangzottak szerint a szociális segényben részesülők általában sokáig élnek a szociális védelem rendszerében.
Duško Pejović ÁSZ-elnök kiemelte: az utóbbi három évben Szerbiában átlagosan 26 milliárd dinárt terveznek szocális védelemre, ebből csak szociális segélyre 14,3 milliárd dinárt költenek el.
Svetlana Milanović Vrcelj revíziós tanácsadó szerint a jelenlegi rendszer nem hatékony és nem támogatja a munkaképes személyek kikerülését a szociális védelmi rendszerből. A vizsgált időszakban a legtöbb szociális segélyben részesülő személy (a szerbiai segélyezettek 35 százaléka) Vajdaságban él. Vrcelj elmondta: a foglalkoztatási programba csupán az érintettek 7,87 százalékát kapcsolták be az intémények. A Munkaügyi, Foglalkoztatási, Szociálpolitikai és Harcosügyi Minisztérium 2016 és 2018 között a 140-ből mindössze 4 szociális védelmi központ munkáját ellenőrizte, és a 114 áttekintett tárgyra vonatkozó végzések 92 százalékát megsemmisítette és újbóli eljárásra visszautalta.
Az ÁSZ az illetékes intézményeknek (minisztériumnak, Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatnak, adott szociális védelmi központoknak) ajánlásokat tett a hatékonyabb munka elérése érdekében.
Пројекат „У фокусу – Fókuszban“ подржава Министарство културе и информисања