Sistem pružanja besplatne pravne pomoći trebalo je izmestiti van Beograda, a rad Antikorupcijskog pravnog savetovališta u Nišu i Bečeju govori u prilog tome. Naime, više od 150 slučajeva građani su prijavili Antikorupcijskim savetovalištima u Bečeju i Nišu gde su funkcionisali u protekle dve godine, uz podršku Transparentnost Srbija.
-Pravni savetnic u dve kancelarije van Beograda neposrednije su radili sa građanima koji su se javljali iz njihovih mesta ili okoline, jer, mi ne bismo mogli da im pomognemo na način na koji su naše kolege, rekao je Rade Đurić iz organizacije Transperentnost Srbija.
Savetovalište u Bečeju, u saradnji sa Bečejskim udruženjem mladih, vodila je Kristina Glavardanov, advokatica i sertifikovana službenica za javne nabavke. Prema njenom izveštaju najviše je posla bilo upravo u tom sistemu, pa su prijave građana u vezi sa zloupotrebama u javnim nabavkama stizale kako iz Bečeja, tako i Novog Sada, Subotice.
-Najčešće su nam se građani javljali, baš kako smo i pretpostavljali, u vezi sa javnim nabavkama, i to kada su naručioci odredili diskriminatorske uslove, što smo mi i ustanovili, uz konsultacije sa stručnjacima. Srećom, većina se javljala na samom početku postupka, kada smo mogli da im ukaženo na mogućnost postavljanja pitanja zainteresovanog lica, a posle i da podnesu zahtev za zaštitu prava i većina konkursne dokumentacije je izmenjena na način na koji im je to ukazano, kazala je Glavardanov.
Prema rečima Radeta Đurića iz organizacije Transparentnost Srbija, naći će se način da se besplatna pravna pomoć, u vezi sa korupcijom i zloupotrebama javnog novca i resursa, u Bečeju pruža i u buduće.