Szerbiában az ajánlattevők nem bíznak a rendszerben, a közbeszerzési szerződések megkötését és követését nem ellenőrzik, és az illetékes intézmények szelektíven alkalmazzák az előírásokat – állítja a Szerbiai Ajánlattevők Üzleti Egyesületének a nevében Jovana Predojević, akivel a MojBečej.rs készített interjút.
Az Állami Számvevőszék (DRI) egy évre vonatkozó adatai szerint közel 3,18 milliárd dinár az értéke azoknak a közbeszerzéseknek, amelyeknél szabálytalanságokat észleltek.
Szerbiában a közbeszerzésekre továbbra is kevés – eljárásonként alig két – ajánlat érkezik, de ez a szám kisebb településeken leginkább csak egyet tesz ki. Mint Jovana Predojević elmondta: a Közbeszerzési Igazgatóság legújabb jelentése szerint 2019 első félévében átlagosan 2,2 ajánlat érkezett közbeszerzésenként.
Az új Közbeszerzési Törvény csak hónapokkal a közvita lezárása után került a parlament elé, és 2020 nyarán lép majd hatályba. Az új törvény jelentős változásokat hoz, megemelkednek a közbeszerzési eljárásra kötelező beszerzési értékek, ami azt jelenti, hogy több lehetőség lesz a megállapodásokra, és kevesebb az ajánlatok versenyeztetésére és az árak csökkentésére.
A szokatlanul alacsony árak is évek óta gondot jelentenek, ugyanis gyakran a kezdetben olcsónak ítélt ajánlat idővel megdrágul. A megrendelőt semmi sem kötelezi arra, hogy az ajánlattevőktől magyarázatot kérjen például arra, hogy ajánlathat egy árut vagy szolgáltatást egy dinárért. A Szerbiai Ajánlattevők Üzleti Egyesülete szerint a törvényalkotók megoldást kínáltak erre a problémára.

Beszélgetőtársunk elmondása szerint a Közbeszerzési Törvény tiszteletben tartásával kapcsolatosan a legtöbb gond az építőiparban van, erre a Szerbiai Ajánlattevők Üzleti Egyesülete közleményben hívta fel a nyilvánosság figyelmét.
A közbeszerzések terén a kialakult gyakorlat messze van a kívánatostól, és hiányzik a megfelelő bírói gyakorlat is, amelynek köszönhetően javulhatna az ajánlattevők helyzete és a közpénzköltés kontrollja. Az ajánlattevőknek harcolniuk kell a helyükért a piacon.
A korrupció visszaszorítása érdekében foganatosított intézkedések
A közbeszerzési eljárások során különösen könnyű korrumpálódni. A szerbiai polgárok zöménél a korrupció az első asszociáció, ha közbeszerzésekről van szó, függetlenül attól, hogy mennyire ismerik a közfinanszírozás rendszerét és az államigazgatási mechanizmusokat – áll a Szerbiai Ajánlattevők egyik közleményében.
A korrupció visszaszorítása érdekében tett akciókkal a közbeszerzési eljárások során történt hivatali visszaélések, csalások és hűtlen kezelések miatt 2019-ben és az azt megelőző években több letartóztatás is történt.
A kragujevaci Műszaki Iskola igazgatójának és az Energetika Kft. munkatársainak a letartóztatása után letartóztatták a kragujevaci Klinikai Központ vezetőit és további 9 közvetítőt is, akik részt vettek az egészségügyi eszközök és felszerelések eladásában – őket azzal gyanúsítják, hogy hivatali helyzetükkel visszaélve a közbeszerzési eljárások során törvénytelen módon tettek szert 26 millió dináros vagyoni haszonra. Az akcióra a rendőrség és a kraljevói főügyészségnek a korrupció visszaszorításán dolgozó különleges osztályának a nyomozása után került sor.
Közbeszeréssel kapcsolatos visszaélések miatt nem csak Kragujevacon voltak letartóztatások az idén, Nišben a parkolási szolgáltatás két munkatársát és az Építésügyi Igazgatóság egyik alkalmazottját vezették elő, akik törvénytelen módon juttatták előnyhöz az egyik általuk favorizált ajánlattevőt.
– Biztató, hogy előrelépés történt a közbeszerzésekben tapasztalt korrupció visszaszorításában és más területeken is, és a hatóságok már meg is tették az első lépéseket az eljárások lefolytatása érdekében. Azt reméljük, hogy ezeket végig viszik majd, és a felelősöket megfelelő módon meg is büntetik. Aki tudomást szerez korrupcióról, feljelentést kell tegyen az illetékes szerveknél, ugyanis minden társadalom legerősebb antikorrupciós potenciálját azok az eltökélt polgárok jelentik, akik szabad és rendezett társadalomban szeretnének élni – szögezte le Jovana Predojević.
Пројекат „У фокусу – Fókuszban“ подржава Министарство културе и информисања