Branka Veselinović, rođena Bečejka, koja će uskoro proslaviti 100. rođendan, otvoriće 6. „Be:femon“ 17. oktobra. Tim povodom biće upriličen i razgovor sa našom poznatom glumicom i humanitarkom.
– Gradsko pozorište Bečej je već nekoliko godina planiralo da u saradnji sa Pozorišnim muzejom Vojvodine organizuje veče posvećeno Branki Veselinović, tako da se iskreno radujemo prilici da razgovaramo sa našom poznatom glumicom i predstavimo njenu monografiju, a biće nam velika čast da ona otvori 6. Befemon, kaže za naš portal Zdravko Petrović.
Branka Veselinović je rođena je 1918. u Bečeju pod devojačkim prezimenom Andonović. Završila je Glumačku školu pri Narodnom pozorištu u Beogradu. Svoju glumačku karijeru počela je 1938. godine u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu (tada se zvalo Narodno pozorište Dunavske banovine) igrajući u predstavi „Karlova tetka“. U Novom Sadu je igrala do 1940. godine kaa je prešla u Beograd. Igrala je u prvoj predstavi Jugoslovenkog dramskog pozorišta 3. maja 1948. u komadu „Kralj Betajnove“. U Beogradu je igrala u Umetničkom (1940-1942), Narodnom (1944-1947) i Jugoslovesnkomm dramskom pozorištu (1947-1978). Branka je igrala i u Ateljeu 212. U svojoj matičnoj kući, Jugoslovenkom dramskom pozorištu odigrala je preko četrdeset uloga. Za ulogu Gine u Nušićevoj „Ožalošćenoj porodici“ dobila je „Sterijinu nagradu“ 1964.
Sa mužem Mlađom Veselinovićem je osnovala Fond Branke i Mlađe Veselinović za pomoć invalidnoj deci. Branka Veselinović je od 1980. četiri godine bila ambasador UNICEF-a. Dobitnica je još mnogih plaketa, nagrada i priznanja za svoj glumački i humanitarani rad.
Bečejski festival monodrame (BE:FEMON) okuplja najznačajnije pozorišne umetnike iz Srbije i regiona. Festival traje četiri dana tokom kojih se odigra od pet do sedam monodrama koje bira Organizacioni odbor festivala. Festival je takmičarskog i regionalnog karaktera, a o pobedniku odlučuje stručni žiri koji čine eminentni pozorišni umetnici. Cilj Be:femona jeste afirmisanje monodramske forme kao posebnog vida teatarskog izraza koji podrazumeva vrhunsko glumačko umeće.
Pored takmičarskog dela, festival ima i propratne programe: promocije monografija o našim velikim glumcima, izložbe u saradnji sa Pozorišnim muzejom Vojvodine, okrugle stolove i radionice.
Program za ovogodišnji Befemon će se znati sredinom septembra.