Sudijska četvorka s delegatom utakmice | Foto: Vlastimir Jankov

OFK Bečej 1918 – Dinamo 1945   0:1  (0:0)

Strelac: Arbutina u 88. minutu. Gradski stadion kraj Tise. Gledalaca: 100. Sudija: Nemanja Ćirić (Subotica) 8. Žuti kartoni: Rakić, Todorić, Vojnović (Dinamo 1945.)

OFK Bečej 1918: Živkov 7, Kobiljski 6, Stojisavljević 6, Kragović 7, Stanojev 7, Tomčić 7, Ćulum 6 (od 72. Vender -), Dražić 6 (od 46. Mihalec 6), Vorgučin 6 (od 46. Rahić 6), Đuričin 7, Aleksić 6.

Dinamo 1945: Tomić 7, Karanfilovski 7, Dašić 7 (od 80. Todorić -), Vojnović 7, Stojanovski 7,5, Janković 7, Nikolić 6 (od 85. Arbutina -), Skokna 7, Tošić 7,5, Rakić 6 (od 46. Tekijaški 7), Teofanov 7.

Fudbaleri OFK Bečej 1918 ispali su u četvrtfinalu kupa FSV od pančevačkog Dinama 1945. Banaćani su pobedili golom „rezerviste“ Nebojše Arbutine u 88. minutu rezultatom 1:0. Momci s Tise se sad maksimalno okreću trci za prvenstvene bodove vojvođanskog „severa“.

U pravu su oni koji upotrebljavaju krilaticu „istorija se ponavlja“. Bečejci i Pančevci su pre tačno 45 godina igrali u kupu. Tada su Pančevci bili drugoligaši, a Bečejci “zonaši“. Bilo je nerešeno u regularnom toku utakmice, pa su Banaćani, prilikom izvođenja penala, zahvaljujući dobrim odbranama Boška Kajganića izborili plasman u novu „rundu“. Istorija se ponovila, ali ishod nije bio identičan. A malo je nedostajalo da i sada bude nerešeno u regularnom toku. Uvek to „malo“ presuđuje.

Pobednici... | Foto: Vlastimir Jankov
Pobednici… | Foto: Vlastimir Jankov

Kad su malobrojni navijači na tribinama pomislili da će prisustvovati reprizi od pre 45 godina, jedan napad gostiju je urodio plodom. Aleksandar Tošić je proturio loptu do Arbutine, koji je samo koji minut ranije ušao u igru i, gotovo, u prvom kontaktu s loptom šutirao kraj nemoćnog Marka Živkova za konačnih 0:1.

Opšti zaključak je da su Pančevci zasluženo prošli dalje. Imali su tokom većeg dela utakmice inicijativu, bili su sigurni na sredini terena i opasniji u fazi napada, ali je na golu Bečejaca bio sigurni Živkov. Prvi put se istakao u 60. minutu, kad je Stojanovski šutirao, drugi put sedam minuta kasnije prilikom šuta Tošića. Ovaj igrač je imao i prvu šansu na utakmici, ali je u drugom minutu sa desetak metara šutirao preko gola.

...poraženi | Foto: Vlastimir Jankov
…poraženi | Foto: Vlastimir Jankov

Bečejci su bili nadigrani na sredini terena, pa je onda bilo teško stvoriti šanse pred golom rivala. Ipak, u 52. minutu je Bojan Ćulum proigrao Dejana Rahića, a ovaj je sa ivice kaznenog protora šutirao kraj gola. Petnaestak minuta kasnije, nemajući koga da proigra, Čedomir Tomčić je sam krenuo ka golu Pančevaca, ali je poslednji for bio malo duži, pa je golman Tomić istrčao i ne samo da je spasao svoju mrežu, nego je odmah realizovan brzi kontranapad, a Tošićev šut, već smo pomenuli, Živkov je odbranio. Najzad, u drugom minutu nadoknade vremena, Kosta Aleksić je pokušao, ali je sa desetak metara iskosa s leve strane šutirao preko gola.

Na kraju zaključak daje pobeda Pančevaca zaslužena i u narednoj kup utakmici igraće protiv lidera srpskoligaškog karavana Bratstva 1946 iz Prigrevice, a Bečejci će već u subotu imati veliki izazov u Vrbasu protiv istoimenog rivala.

Uglavnom se igralo pred golom Bečejaca | Foto: Vlastimir Jankov

Imajući u vidu situaciju u redovima „tiskog broda“, stiče se utisak da ne tuguju mnogo za ovim porazom. Ritam subota (prvensto) – sreda (kup) je u velikoj meri iscrpeo igrače i povrede su počele da se gomilaju. Ovako će narednih mesec dana moći da se usredsrede na prvenstvo u nameri da sačuvaju vodeću poziciju vojvođanskog „severa“, koja bi im donela, posle čitave decenije, povratak u srpskoligaški fudbal.

Na kraju podsetimo da su Bečejci i Pančevci klubovi s dugom i uspešnom tradicijom, ali su malo puta međusobno odmerili snage. Pored pomenutog kup okršaja iz proleća 1972. godine, sastajali su se 10 puta u drugoligaškoj konkurenciji i to u periodu od 1998. do 2003. godine. Pančevci su zabeležili pet pobeda, dva puta je bilo nerešeno, a Bečejci su se tri puta radovali pobedi, dok je gol razlika 14:13 u korist Banaćana.