Jesenja žetva se primiče, pa je logično što poljoprivrednike počinje da „boli glava“ od brojnih poslova i silnih računica. Valja sve na vreme pripremiti za ubiranje plodova, onda u optimalnom roku obaviti berbu i na kraju dolazi stalna strepnja vezana za cene, plasman i isplatu onoga što se proizvelo.
-Da krenemo od ovog poslednjeg, pošto nasto najviše pogađa, mada na to ne možemo da utičemo. Godinama unazad cene poljoprivrednih proizvoda su niske, pa je to razlog što većina paora ne isporučuje odmah proizvedenu robu, već je lageruje i čeka povoljniju cenu ili ako im trebaju novci prodaju onoliko koliko im treba za jesenju setvu ili druge potrebštine. Život me je naučio, jer sam paor od kad znam za sebe, da sam moram o svemu da mislim, pa zato dvadesetak jutara koje obrađujem podelim na četiri jednaka dela i zasejem kukuruz, pšenicu, soju i suncokret na po pet jutara. Malo je godina kada sve uspe, ali i kada ništa ne uspe, pa jedno drugo pokrije, započinje svoju paorsku priču Bečejac Arpad Lukač.
Stručnjaci prognoziraju da će ova godina biti berićetna za poljoprivrednike, jer je kiše, uglavnom, bilo kada je usevima pogodovalo.
-Tačno je da je kiša padala kada je trebalo, ali je vrlo bitno i to da temperatura tokom leta nije bila previsoka, pa očejujemo bogatu žetvu. Zadovoljan sam bio i s prinosom pšenice od 40 „metara“ po jutru. Berba kukuruza bi ove godine trebala da bude, baš, berićetna. Već desetak godina sejem hibrid KWS i zadovoljan sam. Ranije sam ubirao po četiri tone s jutra, a od kako sam prešao na hibrid KWS u čardak složim šest tona s jutra zemlje. Soja je, takođe, u dobrom stanju i očekujem dobar prinos. Jedino će ove godine suncokret malo podbaciti, jer ima dosta praznih zrna, sumira Arpad Lukač.
I dok ne počne jesenja berba, Arpad je na vreme pripremio mašine i rezervne delove, kako bi setva tekla u optimalnom roku. To se odnosi i na čardake ukojima će, najverovatnije, lagerovati kukuruz i čekati povoljniju cenu za prodaju.