Kao jedna od završnih aktivnosti na projektu „Biram obrazovanje: Podrškom u učenju do izvesnije budućnosti“ koji sprovodi Humanitarno udruženje „Đina“ iz Bačkog Gradišta, uz podršku Ekumenske humanitarne organizacije (EHO) iz Novog Sada i Dijakonije Virtemberg iz Nemačke, nedavno je organizovan je okrugli sto sa roditeljima čija su deca učestvovala u raznovrsnim aktivnostima ovog proleća i leta.
Osim dece, upravo su i za roditelje bile osmišljene aktivnosti, poput mentorskih poseta, kako bi u kontinuitetu bili snažnija podrška u procesu obrazovanja svoje dece.
-Drago nam je da je sve više Roma svesno toga koliko je obrazovanje važno za budućnosti njihove dece. Čak i kad su uslovi za život teški, škola i tada treba da je na prvom mestu, kaže Dobrila Đin, predsednica udruženja „Đina“ i dodaje – roditelji i staratelji dece sa kojom smo radili bodre svoju decu, pružaju podršku u učenju koliko to mogu, imaju poverenja, slušaju ih i pružaju ljubav im.
Jedna od majki koja je prisustvovala sastanku istakla je da su deca jedva čekala radionice, da su pokazala napredak u školi, imaju više drugara i razvijenije socijalne veštine, ali da je potrebno znatno više ovakvih aktivnosti za podršku u učenju, ali i za podršku čitavoj porodici, u vidu savetovanja, davanja informacija, ali i osnaživanja samih roditelja da i oni eventualno rade na sebi, da se usavršavaju i da pokušaju da unaprede uslove u kojima žive.
-Treba reći da se mnogi roditelji sa kojima radimo u stvari i sami vraćaju nazad u škole, najviše u večernju školu. Mnogi od njih žele tako da poprave egzistencijalne uslove, da se zaposle ili da imaju bolja radna mesta, da budu konkuretniji i vidljiviji na tržištu rada, objašnjava Đin i dodaje: na okruglom stolu smo čuli da je svaki drugi roditelj u proteklih par godina pohađao večernju školu i da je svaki treći u potrazi za boljim poslom. Ne smemo zaboraviti da istaknemo da osim podrške učenju, mentorskih poseta porodicama, mi našim korisnicima organizujemo preventivne zdravstvene preglede i radionice sa ciljem da ni taj aspekat života ne zanemare. Takođe ih u saradnji sa Bankom hrane Vojvodine i Bečejskim udruženje mladih opskrbljujemo namirnicama ali i školskim priborom, darujemo ih za novogodišnje praznike.
Inače, program je tokom tri meseca pohađalo oko 50 dece, a planirano je 15.
– Ono što primećujemo i što nas raduje, jeste da zajedno sa decom roditelji planiraju budućnost čitave porodice, da su svesni toga da je i romskoj deci mesto u svim segmentima obrazovanja – od predškolskog uzrasta do fakulteta. Čuli smo da su sva deca, odnosno učenici iz našeg programa zainteresovana za srednje škole i da ih roditelji podržavaju u tome, kao i da im je potrebna podrška u vidu pružanja informacija vezano za stipendije i za zaposlenje, ali da znaju većinom kome i gde treba da se obrate.
Humanitarno udruženje „Đina“ nastavlja sa aktivnostima u narednom periodu, a sve sa ciljem da Romi, ali i drugi marginalizovani ljudi u našoj zajednici imaju bolje uslove za život.
– Zahvaljujući ovom projektu smo proširili tim i to donosi rezultate. Uključili smo naše koleginice: psihološkinju Katarinu Stojisavljević i pedagoškinju Lidiu Horvat koje dvojezično rade sa decom. Posebno je bilo važno u kontekstu događaja u maju da se održe radionice na temu nenasilne komunikacije i asertivnog ponašanja, zaključuje Đin.
Пројекат „Јавни интерес у фокусу грађана општине Бечеј“ суфинансиран је из буџета општине Бечеј. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.