U „Školi roditeljstva“, koja u okviru Doma zdravlja Bečej postoji od sredine novembra, a pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i Rosa vode, tematska predavanja namenjena trudnicama realizuju se do dva puta sedmično, u za te namene opremljenom prostoru.
– Predavanja su tematska, jednom ili dva puta nedeljno. Ima ih ukupno pet i ciklično se ponavljaju. Trudnice koje su ušle u sedmi mesec trudnoće, a žele da pohađaju „Školu roditeljstva“ mogu da se prijave medicinskoj sestri ginekološke ambulante Doma zdravlja Bečej. Onog momenta kada se prijavi od osam do deset budućih mama, organizuje se naš tim i počinju predavanja, rekla nam je direktorka Doma zdravlja Bečej Kosana Nešić.
Inače, Gradski zavod za javno zdravlje Beograda je obezbedio akreditovanu obuku tima koji vodi „Školu roditeljstva“.
-Za sada naš tim čine ginekolog, akušerska sestra, patronažna sestra, pedijatar i pedijatrijska sestra, objašnjava direktorka Doma zdravlja.
Trudnice koje se prijave za edukaciju o terminu predavanja budu obaveštene telefonom.
-Do sada je bilo dva ciklusa od po pet predavanja, a treći počinje 22. januara. Teme koje se obrađuju su vezane za trudnoću, porođaj, pripremu opreme i prostora za novorođenče, negu bebe i porodilje po dolasku iz porodilišta, dojenje i druge teme za koje buduće mame pokažu interesovanje. U okviru naše škole pored predavanja odvija se i praktično pokazivanje i vežba na lutki, odnosno kako kupati bebu, kako je presvlačiti, oblačiti, držati. Sve polaznice škole dobiju odgovarajući pisani materijal koji im može poslužiti kao podsetnik o temama obrađenim u školi, kazala je naša sagovornica.
Na poslednjem predavanju polaznice, ako žele, napišu utiske koje su stekle tokom pohađanja škole, a u Domu zdravlja kažu da se na osnovnu njih može reći da ovaj vid podrške trudnicama u Bečeju polako opravdava postojanje.
-Zbog toga naš tim ne krije zadovoljstvo i trudićemo se da vremenom unapredimo rad škole i podignemo njene aktivnosti na viši nivo, dodaje Nešić.
„Školu roditeljstva“ u Bečeju u okviru Doma zdravlja Bečej mogu da pohađaju trudnice koje su ušle u sedmi ili osmi mesec trudnoće.
– To mogu biti i trudnice koje su se već ostvarile u ulozi majke, kao i budući očevi, koji su takođe dobrodošli u našu „Školu roditeljstva“, zaključuje direktorka Doma zdravlja Kosana Nešić.