Sveobuhvatni program Narodne biblioteke Bečej koji uključuje tehnička i lingvistička predavanja, ali i predstavljanje lokalne istorije, te mogućnosti društvenih igara, između ostalog, nazvan Nedelja džentmena počinje 6. septembra koncertom ovdašnjeg Fingerbenga.
Manifestacija se realizuje treću godinu za redom, a ovaj put uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
Razlozi za održavanje Nedelje džentlmena leže u postojanju izvesnog raskoraka u podacima o tome ko više čita, muškarci ili žene, odnosno dečaci ili devojčice, pri čemu je statistika biblioteka, knjižara, izdavačkih kuća, kako na republičkom, tako i na međunarodnom nivou uvek na strani pripadnica ženskog pola, što se najčešće sumira u zaključku da „žene više čitaju“, kaže za portal MojBečej koordinatorka programa Narodne biblioteke Bečej Marijana Đaković.
– S druge strane, književni i intelektualni establišment uglavnom je sačinjen od „muških imena“, a nama se dešavalo da naše gošće, književnice, izraze želju da budu najavljene kao pisci, a ne kao spisateljice. U oba slučaja radi se o različitim stereotipima (ili pokušaju da se oni izbegnu) i naša namera nije da iste prevaziđemo jednom manifestacijom kao što je ova, ali nam je svakako namera da privučemo pažnju na ovu temu, pa otuda i kontroverzan naziv Nedelja džentlmena. Sam izraz „džentlmen“ je anglicizam koji je od svoje prvobitne upotrebe prošao različite transformacije u značenju, pa je i dan danas predmet diskusija, te ni mi nemamo jedinstveno razumevanje pojma. Ipak, ono u čemu se slažemo jeste da džentlmen svakako više nije određen materijalnim opisom (novcem, odelom) ili pukom učtivošću, već da je možda neka suština modernog džentlmena više u njegovom putu, nego u destinaciji i idealu. Tako možemo reći da savremenog džentlmena čini njegova otvorenost ka znanju, novim iskustvima i idejama, objašnjava Đaković.
Podaci Narodne biblioteke Bečej takođe idu u prilog pomenutoj razlici u odnosu na članstvo u biblioteci i praćenje bibliotečkih sadržaja, pa bi ova razlika, napominje naša sagovornica, između pripadnika muškog pola i pripadnica ženskog pola, u procentima, mogla da se izrazi i u zaključku da odrasle žene i devojčice koriste usluge bečejske biblioteka čak 55 odsto više od suprotnog pola.
-Ono što praktično iskustvo naših bibliotekara potvrđuje jeste da devojčice više, češće i rađe čitaju od dečaka, što opet osvetljava i pitanje razlike u samom odgoju dece kada se ona uvode u svet knjiga i čitanja, što jeste tema kojom ćemo se baviti u narednim godinama održavanja ove manifestacije. Takođe, još jedan od izazova sa kojima se suočava naša ustanova jeste i odnos omladine prema biblioteci, jer se mladima, nakon srednje škole, nekako gubi „trag” među članovima biblioteke, što se svakako da objasniti i činjenicom da, daljim obrazovanjem, napuštaju opštinu, te time i prestaju da koriste usluge naše ustanove, ali i dalje ostaje otvoreno pitanje o tome koliko njih zaista koristi biblioteku i posle srednje škole, a da to nije isključivo vezano za stručnu literaturu ili publikacije koje moraju da pročitaju tokom studiranja, dodaje naša sagovornica.
Ranijih godina je odziv publike, prvenstveno dece, na programe tokom Nedelje džentlmena bio zadovoljavajući, a poučeni prethodnim iskustvima s jedne strane i epidemiološkom situacijom s druge strane, ove godine organizatori nude malo drugačiji program, u smislu konkretnijeg odgovora na potrebe i interesovanja ciljnih grupa.
Program
Otvaranje manifestacije održaće se u nedelju, 6. septembra sa početkom u 19 časova, u dvorištu biblioteke. Tim povodom, članovi bečejske grupe Fingerbeng održaće akustični koncert. Očekujemo i obraćanje pokrajinske sekretarke za kulturu Dragane Milošević.
U ponedeljak, 7. septembra u 18 časova, u sali biblioteke, Viktor Hala, iz udruženja stvaralaca i inovatora Innova iz Bečeja, održaće dvojezično predavanje Književnost Isaka Asimova u praksi savremene automatizacije i robotike: svet CNC mašina. Ovo predavanje može biti od interesa za ljubitelje SF literature, ali i za učenike srednje Tehničke škole, s obzirom na to da rad sa CNC mašinama jeste novi profil u njihovom srednjoškolskom obrazovanju.
U utorak, 8. septembra u 18 časova, u sali biblioteke, održaće se prezentacija zavičajnog književnog stvaralaštva autora Dušana Opinćala, pod nazivom Znameniti Bečejci .
U sredu, 9. septembra u 18 časova, održaće se multimedijalni program Kako čita muškarac? na mađarskom jeziku mladog glumca Zoltana Rokuša koji je, ovim povodom, snimio i kratak film na temu.
Ono što je novina ovogodišnje manifestacije Nedelja džentlmena je mogućnost praćenja određenih programa preko tzv. lajv strima na Fejsbuk stranici bečejske biblioteke i korišćenje drugih video platformi čiji će sadržaj takođe biti prikazan na našim društvenim mrežama. Programi koji će biti prikazani na ovaj način su programi čiji realizatori fizički nisu u Srbiji, odnosno, u Bečeju.
U četvrtak, 10. septembra u planu su dva dva lajv strima:
U 15 časova, Jasen Lakić, dizajner društvenih igara, održaće izlaganje Društvene igre: svet jednakosti za sve, tokom kojeg će posebnu pažnju obratiti na inkluzivnost kroz društvene igre, na umetnost u njima, sa ponudom besplatnih uputstava za društvene igre koje se mogu napraviti, a kroz koje se može učiti. Ovaj program može biti od posebnog interesovanja za lica koja rade sa osobama sa smetnjama u razvoju.
U 18 časova, Roland Orčik, profesor slavistike na segedinskom univerzitetu, održaće predavanje Koliko jezika, toliko života, na mađarskom jeziku, a na temu književnih veza između mađarskog i srpskog jezika.
U petak, 11. septembra u 12 časova simbolično zatvaramo manifestaciju online video debatom Džentlmenstvo: za ili protiv, u kojoj će učestvovati budući brucoši, odnosno, ovogodišnji maturanti bečejskih srednjih škola pod mentorstvom Ivana Kovača, profesora filozofije.
Manifestacija Nedelja džentlmena odvijaće se u skladu sa poštovanjem aktuelnih zdravstvenih mera, na otvorenom i u zatvorenom prostoru, uz obezbeđivanje fizičke distance među posetiocima programa, ali publici svakako preporučujemo nošenje zaštitnih maski.
O cemu se ovde tacno radi ?!!!