U cilju postepenog izjednačavanja cena za isporučenu pijaću i odvođenu otpadnu vodu, JP Vodokanal u Bečeju podnelo je zahtev osnivaču Skupštini opštine Bečej za povećanje cena vode i fiksne nadoknade za domaćinstva u iznosu od 10 odsto i smanjenje od pet procenata za privredne korisnike, dok su ustanove izuzete u predloženoj korekciji cena.
Naravno, o ovom zahtevu će na jednoj od narednih sednica Skupštine opštine Bečej odlučiti odbornici, ali je evidentno da će predložena korekcija biti prihvaćena i Bečejci će od narednog meseca kubik vode plaćati skuplje.
Čitave jeseni je pritisak iz Svetske banke na cenu vode u Srbiji. Njihova konstatacija je da se u Srbiji plaća socijalna cena utroška pijaće vode i da je to razlog što se više ne ulaže u vodosnabdevanje i kanalisanje vode. Prema procenama stručnjaka iz Svetske banke, na godišnjem nivou bi u Srbiji trebalo izdvojiti za ove potrebe između 200 i 300 miliona evra, a izdvaja se upola manje.
-Bez obzira na intencije iz Svetske banke, mi imamo svoje razloge što smo tražili korekciju cena isporučene vode, jer je došlo do povećanja cena brojnih parametara koji utiču na cenu proizvedene pijaće i odvođenje otpadne vode. A poslednja korekcija bila je 1. maja 2013. godine, kada smo povećali cenu za 10 odsto u odnosu na cenu od 1. aprila 2011. godine. Vremenska distanca korekcije cena uticala je na to da Bečejci piju jednu od jeftinijih voda u Srbiji, rekao nam je direktor JP „Vodokanal“ u Bečeju Zoran Grbić.
Za one Bečejce koji su priključeni na kanalizaciju, kubik vode će iznositi 90,50 dinara. U strukturi cene kubika pijaće vode je 48,40 dinara za vodosnabdevanje, 18,03 za kanalizaciju i 24,08 za prečišćavanje otpadnih voda. Na ukupnan iznos za utrošenu vodu, treba dodati još 60,50 dinara, što je iznos za fiksnu naknadu po domaćinstvu. Ko, pak, nije priključen na kanalizaciju, plaćaće kubik vode 48,40 i na ukupano utrošenu kubikažu 60,50 dinara za fiksnu nadoknadu.
Kada su privredni korisnici u pitanju, sadašnju cenu od 232,89 dinara po kubiku treba umanjiti za pet procenata i ubuduće će privrednici kubik utrošene vode plaćati 221,25 dinara i, zavisno od prečnika priključka, finksnu nadoknadu od 50 do 2000 dinara. Kubik utrošene vode ustanove će u dalje plaćati 117,33 dinara i fiksnu nadoknadu od 50 do 1000 dinara.
Vredno je primetiti da Bečejci piju kvalitetnu vodu, čije je biološka ispravnost 96 procenata, a po fizičko-hemijskom sastavu je, čak, 99 procenata ispravna. Istovremeno, valja znati da vodozahvatno polje obezbeđuje vodu za nekoliko decenija, pod uslovom da se svake godine buše novi bunari.
Na kraju treba dodati da je JP „Vodokanal“ podneo zahtev i za korekciju cena usluga koje vrše, od davanja saglasnosti na priključenje novog korisnika na vodovodnu, kanalizacionu i mrežu otpadnih i atmosferskih voda, preko troškova isključenja i ponovnog uključenjana u javni vodovod i kanalizaciju, do troškova izrade idejnih projekata priključaka, saglasnosti i cena radne snage vozila i mehanizacije pri davanju ponuda za radove prema trećim licima u vidu usluga.