Međunarodni dan tolerancije ne prolazi nezapaženo u opštini Bečej, najviše zbog toga što Gradsko pozorište Bečej u saradnji sa Gimnazijom, Ekonomsko-trgovinskom školom i Kancelarijom za mlade opštine Bečej realizuje (15. i 16. novembra) trodelni program koji se u najvećoj meri bazira na priči o vrednostima antifašizma danas.
Program je počeo u četvrtak, 15. novembra, projekcijom dokumentarnog filma „Unuk“, za koji je scenario napisao i režirao ga novinar RTV Aleksandar Reljić. Priča je o unuku komandanta Aušvica Rudolfa Hesa, Hansu Rajneru Hesu i preživeloj logorašici Evi Mozes Kor, koji su u Aušvicu 2014. godine potpisali zavet o zajedničkom nastupu u borbi protiv rasizma, antisemitizma i ksenofobije u današnjem svetu. Projekciju je pratila živa diskusija mladih sa autorom filma.
Nešto kasnije je upriličen razgovor sa poznatim piscem i kolumnistom Ivanom Ivanjijem, koji je kao dete bio zatočenik koncentracionog logora, a kasnije je bio Titov prevodilac za nemački jezik.
Prepun prostor Kreativnog centra Gradskog pozorišta Bečej nije mogao da primi sve zainteresovane, željne da prisustvuju živoj diskusiji o životu i radu devedesetogodišnjeg publiciste, koji i danas stvara na tri jezika – srpskom, mađarskom i nemačkom.
Na sam Međunarodni dan tolerancije, 16. novembra u 20 sati na programu je dokumentarna predstava o sećanju na Ivu Lolu, njegovu porodicu Ribar i verenicu Slobodu Trajković imena „Smrt fašizmu: o Ribarima i Slobodi“. Predstava je rađena u produkciji beogradskog Reflektor teatra, a režirala je Milena Bogavac. Ulaznice po ceni od 300 dinara su puštene u prodaju.
Pogledajte TV reportažu
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. Medijski sadržaj nastao je u okviru projekta „Imaš pravo da znaš“, koji sufinansira opština Bečej