Évente átlagosan 13,7 milliárd dinárt költöttek el egészségügyi fogyóeszközökre az egészségügyi intézmények 2016 és 2018 között, és ebből a pénzből 6,3 milliárd dinár laboratóriumi anyagokra ment el – ezt állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vizsgálata.
Duško Pejović számvevőszéki elnök sajtótájékoztatóján arról beszélt: ezt az összeget a Köztársasági Egészségügyi Biztosítási Alap úgy térítette meg, hogy nem győződött meg ezeknek a kiadásoknak az indokoltságáról és hiteles igazolásáról.
Az ÁSZ már évekkel korábban jelezte az alapnak: nem végzik megfelelően az egyes egészségügyi kiadások ellenőrzését és elfogadását, és ezek között vannak a lszóban forgó laboratóriumi anyagok is.
Natalija Paušić revizor szerint ezeket az anyagokat nem jól tervezik az egészségügyi intézmények, és piackutatás nélkül nem is lehet spórolni a költségeken.dz
– Ha az általunk vizsgált egészségügyi intézmények 2016 és 2018 között meghatározott reagensekre piacot kutattak volna és utánajártak volna annak, hogy más intézmények milyen beszerzési árakat kaptak a közbeszerzési eljárásuk során, csak az adott reagensek beszerzésén 31,5 millió dinárt tudtak volna megspórolni – állítja Paušić.
A közbeszerzések vizsgálatával foglalkozó Óbecsei Ifjúsági Szervezet véleménye szerint akkor lehetne komoly megtakarításokat elérni ezen a területen, ha a Köztársasági Egészségügyi Biztosítási Alap országos szintű, központi közbeszerzési pályázaton keresne beszállítót az egészségügyi anyagokra.
Пројекат „У фокусу – Fókuszban“ подржава Министарство културе и информисања