Povodom 130 godina od rođenja jedne od najvećih umetničkih ikona 20 veka Čarlija Čaplina, u Kreativnom centru Gradsko pozorište Bečej održan je razgovor o stvaralaštvu i fenomenu čaplinizma u svetskoj umetnosti. Sagovornici Bečejcima bili su direktor Instituta za književnost i umetnost u Beogradu dr Bojan Jović, naučna saradnica iste ustanove Bečejka dr Žarka Svirčev i direktor kuće u kojoj su održani razgovori dr Zdravko Petrović.
U okviru razgovora promovisana je i knjiga dr Bojana Jovića „Avangardni mit Čaplin“, koja je utemeljena na uporednim istraživanjima brojnih evropskih i vanevropskih sredina i građe na desetak jezika. Knjiga predstavlja jedinstveno proučavanje čaplinizma u književnosti, umetnosti i drugim stvaralaštvima u oblasti kulture. Autor ispituje suštinu mita koji se ispleo oko Čaplinove ličnosti, koja je, kako ističe dr Bojan Jović, kao i njegovi likovi na filmu prava mistifikacija.
-Čaplin je shvatio da komedija potiče iz narodne umetnosti malih junaka i time je osvojio srca miliona obožavalaca. Nepojmljivo je koliko je Čarli Čaplin bio omiljen pre, recimo, nešto više od jednog veka i koliko je uticao na stvaraoce u brojnim oblastima van filma, apostrofirao je dr Bojan Jović.
Na kraju jednoipočasovnog prijatnog razgovora, viđen je kultni film Čarli Čaplina „Moderna vremena“.