U medijima se već danima piše o visokom nivou zagađenja vazduha u Srbiji, što su posebno osetili stanovnici većih gradova Srbije.
Poslednji zvanični podaci Instituta za javno zdravlje Vojvodine, po merenjima najbližim bečejskoj opštini, pokazuju da je Indeks kvaliteta vazduha u okolini Novog Sada u subotu, 11. januara, bio 116 (narandžasta klasa) što znači da je vazduh nezdrav „za osetljivu populaciju“. Prema navedenom indeksu zagađenja, kako piše Institut, osobe sa srčanim i plućnim oboljenjima, starije osobe i deca mogu da imaju tegobe u smislu otežanog disanja, kašljanja ili suzenja očiju, pa im se savetuje ograničen boravak na otvorenom.
Kako navode iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine, oni nisu upoznati sa podacima o kvalitetu vazduha životne sredine u opštini Bečej .
– Institut za javno zdravlje Vojvodine ne poseduje informacije o kvalitetu vazduha životne sredine u opštini Bečej. Prema postojećoj zakonskoj regulativi u zemlji, opština Bečej nije u obavezi da prati kvalitet vazduha životne sredine, a ukoliko to ipak želi, postupak je definisan sistemom nabavki usluga – objašnjava za portal MojBečej načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta prof. dr Sanja Bijelović.
Međutim, kako propisuje Zakon o zaštiti vazduha, u slučajevima kada postoji osnovana sumnja da je došlo do zagađenja vazduha koje može narušiti zdravlje ljudi ili životnu sredinu, što procenjuje nadležni organ jedinice lokalne samouprave, moraju se obaviti namenska merenja nivoa zagađujućih materija. Prema nezvaničnim informacijama kojima raspolaže naš portal, u Odseku zaštite životne sredine u opštini Bečej takvih sumnji za sada nema.
Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan, rekao je danas za agenciju Beta da je u novembru prošle godine Ministarstvo od lokalnih samouprava u Srbiji tražilo informaciju o tome da li su izradili planove kvaliteta vazduha, koje su dužni da imaju po Zakonu o zaštiti vazduha.
– Od 145 opština i gradova u Srbiji od kojih je Ministarstvo tražilo da se izjasne da li su izradili planove kvaliteta vazduha, dobili smo odgovor od samo 66 lokalnih samouprava. Od toga je 29 navelo da će ove godine tek početi da meri kvalitet vazduha, 16 tek planira izradu mera za poboljšanje kvaliteta vazduha, a 21 se izjasnila da ne vrši merenje kvaliteta vazduha, niti planira izradu odgovarajućih planova – kaže Trivan za agenciju Beta.
– Inspekcija je zato dobila nalog da hitno ode u sve lokalne samouprave i na terenu proveri da li postoje planovi i da li se oni sprovode – naveo je Trivan i istakao da će svi koji nisu izradili planove biti kažnjeni prema zakonu, prenosi Insajder.
On je, kako se navodi u tekstu, najavio da će u roku od desetak dana javnost biti upoznata sa detaljima inspekcijskog nadzora, odnosno sa time šta su lokalne samouprave uradile po pitanju smanjenja zagađenja vazduha.
Istraživanja pokazuju da dugotrajno izlaganje zagađenju vazduha životne sredine ima za posledicu povećanje mortaliteta, karcinoma pluća, kardiovaskularnih i respiratornih bolesti, kao i smanjenje očekivanog trajanja života, navodi se na sajtu Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Posledice akutnog izlaganja, posebno u danima sa visokim nivoom zagađenja vazduha, su pogoršanje astme i povećanje broja hospitalizacija zbog kardiovaskularnih i respiratornih bolesti.
Aplikacija za praćenje Indeksa kvaliteta vazduha

Ipak, građani opštine Bečej mogu da provere Indeks kvaliteta vazduha koji udišu putem sajta ili aplikacije „AirVisual“, koja u realnom vremenu pokazuje stepen zagađenja vazduha na određenoj lokaciji.
Prema poslednjim informacijama dostupnim na ovom sajtu, Indeks kvaliteta vazduha je najgori (ljubičasta klasa) u Valjevu i Kragujevcu. Novi Sad, Beograd, Beočin, Pančevo nalaze u crvenoj klasi gde Indeks kvaliteta vazduha prelazi 150, dok se Subotica nalazi trenutno u narandžastoj klasi.