Novi Zakon o javnim nabavkama počeo je da se primenjuje od 1. jula ove godine, a sa sobom je doneo mnogo izmena, između ostalih i novi način podnošenja ponuda i to elektronskim putem.

Novi zakon prati i novi portal javnih nabavki posredstvom kojih se ponuđači informišu o tenderima i posredstvom njega podnose ponude.

Stručnjaci iz oblasti javnih nabavki, kao i ponuđači, očekuju da će novi zakon doneti i povećanje konkurencije u postupcima, iako su pragovi za pokretanje postupka viši nego kod ranijeg zakona.

O tome da li je novi zakon po meri privrednika u Republici Srbiji, kao i koja su sve očekivanja od njega, govori diplomirana pravnica i stručnjakinja za javne nabavke Jovana Predojević.

-Sada imamo nove procedure za podnošenje ponuda, sve se radi elektronskim putem, dakle, ponuda se dostavlja putem portala Kancelarije za javne nabavke. Ono što se nadamo da će novi zakon doneti jeste povećanje konkurencije u postupcima jer je prema zvaničnom izveštaju Kancelarije za javne nabavke broj ponuda po postupku i dalje 2,5. To govori da je Srbija i dalje najslabija u regionu po konkurenciji u javnim nabavkama. U prilog tome da nešto ne štima u sistemu javnih nabavki u Srbiji govori i činjenica da u Srbiji ima registrovano oko 300.000 malih i srednjih preduzeća, a sa druge strane tako malo ponuda. Upravo se  očekuje da će manja preduzeća doći do tržišta, zahvaljujući novim izmenama, kaže Jovana Predojević.

Ponuđači, prema mišljenju naše sagovornice, moraju biti dobro informisani o sistemu, kao i ohrabreni da učestvuju u postupcima javnih nabavki, da nađu svoje mesto na tržištu jer kaže – nisu sve javne nabavke nameštene. Predojević ujedno poziva učesnike u postupcima, od malih privrednika do srednjih, pa i većih, da koriste mehanizme, alarmiraju nadležne kontrolne institucije ukoliko imaju saznanja o nepravilnostima u konkretnim postupcima.

Pored toga, kriterijum za dodelu ugovora od sada ne može da bude najniža ponuđena cena, već ekonomski najpovoljnija ponuda. To u teoriji dobro zvuči, ali u praksi može da se desi da naručilac ponderiše samo cenu, a ne i druge elemente poput kvaliteta, što je važnije, jer tako dobijamo efikasne postupke i vrednost za novac.

-Većina naručilaca – opštine, javna preduzeća, škole, ministarstva, požurili su da pokrenu postupke po starom zakonu, pa da ponude dobijaju u “papirnom formatu”, tako da ćemo malo sačekati da damo ocene za podnošenje ponuda elektronskim putem, dodaje naša sagovornica.

Novi zakonom je određeno da budžetska inspekcija kontroliše realizacije ugovora o javnim nabavkama, što ranije nije bilo eksplicitno određeno, te su i tu očekivanja velika.

Od 2014. godine nema javno objavljenih novih načelnih pravnih stavova nadležne Republičke komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki što bi umnogome značilo svim akterima u postupcima. Da ima ažurnih pravnih stavova komisije onda bi mnogi akteri u sistemu javnih nabavki, jednostavno rečeno, znali kako da se ponašaju u konkretnim situacijama.

Za kraj razgovora, naša sagovornica ističe – iako je veliki broj nabavki namešten, krojen po meri određene, poželjne, firme, ostali ponuđači moraju više da se aktiviraju, da koriste mehanizme za ukazivanje za zloupotrebe, za zaštitu svojih prava.

 

1 KOMENTAR

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име