A közbeszerzés a korrupció szinonímája
Az Óbecsei Ifjúsági Szervezett megalakulása óta, azaz több mint 15 éve foglalkozik a közbeszerzési eljárások felülvizsgálatával, átláthatóságukkal és értelmezhetőségükkel, községi, tartományi és országos szinten is.
A 2024-ben kiadott, Közbeszerzések nagyító alatt címmel végzett elemzésük tárgyát a 2020-tól a 2024-ig terjedő időszak közbeszerzési eljárásainak alkalmazása képezte. Az elemzés rámutat a közbeszerzésekre vonatkozó törvény, illetve annak alkalmazását illető hiányosságokra is.
Szerbiában a közbeszerzésre vonatkozó törvény bizonyos mértékig összhangban áll az Európai Unió jogszabályaival, azonban a közbeszerzések hatékony és eredményes végrehajtása, az eljárások lebonyolításának ellenőrzése és a szerződések végrehajtásának a nyomon követése hiányosságokat mutat.
-A közbeszerzés a közkiadások kulcsfontosságú területe és fontos kérdés Szerbia Európai integrációjának tekintetében. A szabadpiaci verseny megerősítése és a korrupció elleni küzdelem döntő fontosságú a közpénzek szempontjából. A megfelelő közbeszerzési eljárások alkaqlmazása és a verseny fokozása például az Európai Únióban mintegy 30 százalékkal csökkenti az árakat. Az eredmény az államháztartás hatékonyabb elköltése, az állam gazdasűgi fejlődésének javulása és a gazdasági környezet javítása, mondta Ana Aćimov, a tanulmány társszerzője.
A tanulmány arra is rávilágít, hogy az átláthatóság és a szabad piaci verseny tekintetében is hiányosságok mutatkoztak a közbeszerzések esetében. Az elemzés szerint ugyanis hazánkban a közbeszerzések 50 százaléka egyetlen kivitelezői ajánlattal zajlanak. Annak ellenére ugyanis, hogy hazánkban folyamatosan fejlesztik a rendszert, és egyre transzparensebbé válik a folyamat, mégis megtörténik, hogy a kiírások 50 százalékában csuopán egy kivitelező jelentkezik. A Közbeszerzési Iroda adatai szerint Szerbiában átlagosan 2,5 ajánlat érkezik be a tenderekre, olyan kritériumok keretében, amelyek teljesen érthetetlenek.
Az állami számvevőszék 2023-as évre vonatkozó jelentése szerint a vizsgált közbeszerzések több mint 18 százaléka pontatlan volt. Ez az elemzés arra is választ keresett, hogy mi történik ezekkel a hiányos közbeszerzési eljárásokkal, ki foglalkozik ezekkel az ügyekkel, és ezek a hiányosságok mennyire és hogyan befolyásolják a közbeszerzési rendszert.
Az elemzés során az Óbecsei Ifjúsági Iroda több javaslatot is kidolgozott a közbeszerzési eljárások fejlesztését illetően.
-Több olyan javaslatot is kidolgoztunk arra vonatkozóan, hogyan lehetne fejleszteni a közbeszerzési eljárásokat. Elsősorban a szektorközi és az intézmények közötti együttműködésben van szükség szorosabb összhangra, és a különböző jogszabályokat is össze kellene hangolni, de az igazságügyi hatóságok intenzívebb munkájára is szükség lenne, magyarázta Aleksandar Đekić az Óbecsei Ifjúsági Szervezet elnöke.
A tanulmány szerint fejleszteni kellene a rendszert, elsősorban a közbeszerzési eljárások ellenőrzésének a számát illetően, valamint az illetékes intézmények kapacitásának és erőforrásainak fejlesztésével, ezzel erősíteni a korrupció elleni küzdelmet.
Az egyik fő ajánlás az, hogy erősíteni kell az intézmények kapacitásait, mivel a döntéshozatal késlekedése folyamatos, és nem áll rendelkezésre elegendő számú szakértő és motivált munkaerő. Fontos biztosítani a döntéshozatal bizonyosságát is, mivel a Közbeszerzési Jogokat Védő Köztársasági Bizottság alapvető jogi álláspontjait és jogi értelmezéseit nem teszik közzé, és már több mint egy évtizede.
Az elemzés során 22 szabálysértési bíróság ügyeit vizsgálták, ahol a több mint 300 megállapított ügyből álló minta alapján, valamint a több mint 200 szabálysértési feljelentés mintája és a közbeszerzési törvény megsértésével kapcsolatos ügyekben folytatott vizsgálatok alapján
-Fel kell vetni a Közigazgatási Bíróság működésének kérdését is, mivel nem elég hatékony a Köztársasági Bizottság döntéseinek felülvizsgálatára szolgáló mechanizmus. Emellett javítani kell a közszolgálatban dolgozók képzését, különös figyelmet fordítva a szakértők, technikai személyek, intézmények továbbképzésére és bevonására. Kulcsfontosságú a civil társadalom és a média szerepének erősítése a folyamatok felügyeletében – szükséges, hogy olyan témákat indítsanak el, amelyek a közintézmények átláthatóságával és törvényességével foglalkoznak, különösen azokon a területeken, ahol a jogszerűség kérdéses, mondta Ana Aćimov.
A vizsgálat során az is kiderült, hogy bár számos közbeszerzéssel kapcsolatos bűncselekményre fény derül, csak keveseket vonnak felelősségre, miközben az önkormányzatokban minden hetedik dinárt helytelenül költik el, és számos törvénysértés és visszaélés előfordul a közbeszerzések végrehajtása során.