Ljubitelji prirode i ptica iz okruženja, dočekali su u Specijalnom rezervatu prirode „Slano Kopovo“ u blizini Novog Bečeja više od jedanaest hiljada ždralova, koliko se procenjuje da ih trenutno boravi na jednoj od poslednjih slatina u ovom delu Evrope.
Festival ždralova koji u petak održan po četvrti put u vizitorskom centru na Slanom Kopovu, osmišljen je, najpre, za edukaciju dece o ovom rezervatu, pticama i prirodi uopšte, ali i kao prilika da se na jedan dan stopi sa prirodom i uživa, nadomak grada.
Lovačko udruženje Novi Bečej, kao upravljač SRP „Slano Kopovo“, organizator je Festivala ždralova, a prema rečima Silvije Šimončik, stručnog saradnika u ovom rezervatu, i ove godine je pripremljen bogat program, pre svega, za decu: „Deca imaju priliku, samim prisustvom na terenu, da vide i čuju šta se dešava na jednom malom, ali vrlo značajnom području, nadomak kog žive. Ovo je prava prilika da vide ždralove i učestvuju u njihovom prebrojavanju. U okviru ovogodišnjeg programa festivala imali smo i organizovano prstenovanje ptica, tako da su se deca upoznala i sa ovom tematikom i njenim značajem. Razne kreativne i edukativne radionice postale su tradicionalne na našem festivalu, pa su deca i ove godine, pored novih znanja koja su stekla, zahvaljujući novobečejskom udruženju „KNAP“, mogla da uživaju i u zaista šarenolikom programu, u vidu pravljenja razglednica, origami ždralova, hranilica za ptice, panoa sa porukama upućenim ždralovima, oslikavanja magneta i slično.“
Predsednica udruženja „KNAP“, Nadica Josimović, zadovoljna je što je udruženje imalo priliku da učestvuje u organizaciji kreativnih radionica na 4. festivalu ždralova, jer smatra da su svi koji su odlučili da posete Slano Kopovu u petak, zaista mogli samo da uživaju: „Ovo je odlična prilika da se jedan sunčani novembarski dan provede u prirodi, da se nauči mnogo toga novog i da se napune baterije. Drago mi je što je ove godine bio veoma dobar odziv dece, jer su oduševljena svojim boravkom na Slanom Kopovu.“
Festival ždralova je zamišljen kao aktivan dan u prirodi, pa su ove godine mališani mogli da se trkaju i u džakovima, kao i da se zabavljaju drugim pravim dečjim igrama. Mira Stevković, jedna je od učiteljica, koja je dovela svoje đake na Festival ždralova: „Učenica mi je oduševljeno rekla da je naša mala avantura na Slanom Kopovu sto puta bolja od mobilnog telefona. To govori koliko je ovo iskustvo fantastično za decu. Videli su i naučili mnogo toga, proveli su lep dan u prirodi i na svežem vazduhu, igrali su se, kotrljali niz padinu, i radili sve one stvari koje i jesu normalne u njihovom uzrastu.“
Slano Kopovo je značajno i zaštićeno područje kada su u pitanju biljke koje se tu nalaze, ali i kada su u pitanju ptice. Najpoznatije je ipak po ždralovima kojima je ovaj specijalni rezervat prirode najjužnije mesto masovnog okupljanja, na njihovom jesenjem migratornom putu sa severa Evrope, preko Panonske nizije, Bosne i Hervegovine, Jadrana i Italije, do severa Afrike. Na Slano Kopovo u novembru ponekad sleti i do 17.000 ždralova.
Danilo Gurjanov