Javno-privatno partnerstvo kao model finansiranja projekata od javnog interesa zauzima sve veću poziciju u privredi Srbije.

Broj i vrednost projekata JPP beleži značajan porast od 2015. godine. Međutim, ono što osim informacija o efektima takvih projekata nema objavljenih javno, sistem nadzora nije uspostavljen i to bi trebalo unaprediti, budući da je ovakve dugoročne saradnje između javnog i privatnog sektora sve više.

O tome kako bi u teoriji, ali i praksi, trebalo da se ogledaju projekti javno – privatnog partnerstva i u koje faze novinari, kao i građani, mogu da se uključe, te kako bi se podigao nivo kapaciteta, znanja, saradnje i integriteta novinara u kreiranju medijskih sadržaja o sprovođenju projekata javno – privatnih partnerstava Bečejsko udruženje mladih organizovalo je seminar u okviru projekta „Javno – privatna partnerstva u fokusu javnosti“.

Zakon o JPPK može se primeniti na sve projekte od javnog značaja, bilo za objekte, bilo za usluge, koje su u nadležnosti organa vlasti na centralnom, pokrajinskom, kao i na nivou gradova i opština.

Javni ugovor se zaključuje kao ugovor o JPP ili kao ugovor o koncesiji. Kada je reč o rokovima, najkraći rok je pet godina, a najduži mogući može biti do 50 godina. Jedna od mogućnosti za povećanje transparentnosti u procesu JPP je i uključivanje javnosti u celokupan proces JPP, a posebno u prvoj fazi, koja se odnosi na planiranje i definisanje ideja i potencijalnih oblasti gde bi se mogli sprovoditi ovi projekti.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име