A kosárfonás régi népi foglalkozás. Egykor szinte minden háztartásban az emberek maguk készítették el az állattartáshos, takarmányszállításhoz, vagy a ház körüli munkálatokhoz szükséges fűzfaezsközöket.

A szakmai fogások apáról fiúra szálltak, így volt ez a törökbecsei Szeregély Endre esetében is, aki lassan harminc éve folytatja ezt a mesterséget.

Endre egy időben maga termelte a feldolgozáshoz szükséges fűzfavesszőket. Elmondása szerint csakis jó minőségű vesszőből lehet minőséges árút készíteni, ezért a vesszők feldolgozása során is fontos a precíz munka. A hántolás előtt a fűzfavesszőket meg kell főzni, majd fokozatosan kell szárítani. Ezt követően jön a vesszők rangsorolása vastagság és hosszúság szerint. A nyári hántolás során elhagyható a vesszők főzése, ilyenkor viszont egészen világos színű vesszőt kapunk, ami később a napfény hatására sötétül meg, magyarázta műhelyében Seregély Endre.

Néhány éve a műanyaggyártás fellendülésével úgy tűnt lejárt a vesszőből fonott használati tárgyak ideje. Sokan gondolhatták úgy, hogy az olcsóbb és nagyobb választékban megtalálható műanyag tárgyak tartósabbak, de ez nem így van. Napjainkban a tudatos vásárlás hívei újra visszatérnek a minőséges és időtálló tárgyakhoz.

Endre elmondása szerint az alapanyag beszerzése és feldolgozása a legnagyobb munka ebben a szakmában.

Annak ellenére, hogy a kosárfonó foglalkozás nem a legelterjedtebb szakma, úgy tűnik még sokáig megmarad. A vesszőből fonott tárgyak a maguk szépségével és történelmükkel értéket hordoznak.

Vajdaságban a hagyományápoló és hagyományőrző rendezvények keretében is rendszeresen bemutatják a kosárfonás rejtelmeit, így remélhetőleg akad majd olyan fiatal, aki megszereti és tovább műveli majd ezt a népi mesterséget.

Sadržaj je kreiran u okviru projekta „U sred stvari: Profesionalnim informisanjem ka unapređenju položaja mađarske nacionalne manjine u Srbiji – A dolgok közepébe: Professzionális tájékoztatással a szerbiai magyar nemzeti kisebbség helyzetének a javításáért“ koji je sufinansira Ministarstvo kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име