Október 29-én a kishegyesi Kátai tanya adott otthont a VANCSESZ szervezésében és az MNT támogatásával megrendezett IV. Délvidéki Sajó Sándor Hazafias Versmondó Versenynek, a magyar költők hazafias verseinek szemléjének.
A versenyt a következő kategóriákban bonyolították le: általános iskolák alsós tanulói; általános iskolák felsős tanulói; középiskolások és felnőttek. A résztvevőknek két-két verssel kellett benevezniük, amelyek közül az egyiknek Sajó Sándor versének kellett lennie, míg a másiknak szabadon választott hazafias versnek.
A versenyre 32 tanuló nevezett be, míg a felnőtt kategóriában nem volt résztvevő. Az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskolát Károlyi Egon 6. osztályos, és Szemendri Tamás 7. osztályos tanulók képviselték. A középiskolások csoportjában egy volt Petőfis is volt Bagi Natália személyében, aki már az újvidéki Egészségügyi középiskola tanulója.
A háromtagú bírálóbizottság döntése alapján Károlyi Egon és Bagi Natália érdemelte ki saját kategóriájában az első helyezést és a lehetőséget, hogy képviseljék a Délvidéket az Ipolyságon megrendezendő versenyen. Lévén, hogy mindkét továbbjutó tanuló óbecsei, Szemendri Tamás is lehetőséget kapott , hogy erősítse a küldöttséget.
A Sajó Sándor költő emlékére rendezett versmondó szemlét 2016. november 11-én, pénteken, a költő születési évfordulója jegyében tartották meg szülővárosában, Ipolyságon, az ipolysági Városi Könyvtárban a Palóc Társaság szervezésében. A versenyen 17 alapiskolás ( általános iskolás) és 10 középiskolás vett részt. Az alapiskolás versmondók között voltak az ipolyságiak mellett a deáki, az ipolybalogi, a lukanényei és az érsekújvári magyar oktatási intézmények diákjai, ezen kívül Budapestről és a Délvidékről is érkeztek résztvevők. A középiskolások kategóriájában az ipolysági gimnáziumok mellett Balassagyarmatról, Budapestről és Délvidékről is érkeztek szavalók. A szakmai bírálóbizottság elnöke Csábi István előadóművész, további tagok Kerner Edit színművész, a salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház tagja és Majer Illés Ivett előadóművész volt. Véleményük szerint a versenyzők felkészültek voltak és mind nehéz verseket választottak.
A bírálóbizottság elnökének értékelése után az emléklapok, a különdíjak és az első három helyezett díjainak a kiosztására került sor. Az alapiskolások közül különdíjban részesült Puss Veronika, Jóba Krisztina és Sukola Bence, mindhárman az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola diákjai. Polgármesteri díjban részesült Kuzma Dávid, a lukanényei alapiskola tanulója. Az alapiskolás kategóriában az alábbi eredmény született: a harmadik helyen végzett Bukovszky Dorottya a deáki alapiskolából, második lett Károlyi Egon a Délvidékről, az első helyet pedig Oroszlány Natália szerezte meg Ipolybalogról.
A középiskolások közül Virág Apollónia, a budapesti Benkő István Református Gimnázium diákja különdíjat kapott a szép kiejtésért, Bagi Natália a Délvidékről pedig a Polgármester különdíját érdemelte ki. Harmadik lett Szilvási Bianka, az ipolysági Szondy György Gimnázium diákja,második lett Dudás Orsolya, első helyen pedig Gömöry Eszter végzett, mindketten a balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium diákjai.
A rendezvény Sajó Sándor templomparkban található szobránál ért véget, ahol dr. Molnár Imre, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója mondott beszédet.
A Petőfisek elégedetten, élményekkel gazdagodva tértek haza.
-Ezúton szeretnénk köszönetet mondani a Palóc Társaságnak és Z. Urbán Aladárnak a lehetőségért, hogy jelen lehettünk, a VANCSESZ elnökének Krizsán Vilmosnak, Kinka Erzsébetnek és Stefaniga Csabának az óbecsei önkormányzatból, valamint Lukács Róbertnek (sofőr), hogy lehetővé tették az óbecsei tanulóknak Károlyi Egonnak, Szemendri Tamásnak és Bagi Natáliának, hogy képviseljék Délvidéket ezen a rendezvényen.
Szöveg és fotók Károlyi Andrea