Od 1. maja poskupljuje snabdevanje pijaćom vodom i odvođenje i prečišćavanja otpadnih voda.
Javno preduzeće „Vodokanal“ Bečej tražilo je od opštine Bečej odobrenje za povećanje cena usluga od maja, i to za domaćinstva za 30 odsto Bečeju, odnosno za budžetske ustanove za 20 odsto, a za usluge vodosnabdevanja tehničkom vodom u naseljenim mestima za 30 odsto. Pored toga predložili su i povećanje fiksne naknade za domaćinstva za 39 odsto. Cena za privredu se, kako stvari stoje, neće menjati, da bi se uskladile i ujednačile sa domaćinstvima i to na nivo od 1.35 evra (160 dinara) po kubnom metru. Oba ova predloga su odobrena od nadležnih u opštini. Povećanje cena pomenutih usluga primenjivaće se od maja.
Na ovaj način u preduzeću projektuju za 2022. godinu prihod koji je za 19 miliona dinara veći od projekcije prihoda za prošlu godinu. Sa stanovišta finansijskog položaja javnog preduzeća srednjoročno gledano može se realnije planirati pozitivan finansijski rezultat, a to će, indirektno, uticati i na poveóanje Iikvidnosti javnog preduzeća, navodi se u obrazloženju.
Iz preduzeća „Vodokanal“ navode i da se aktuelni cenovnik primenjuje od oktobra 2020. godine. Cenovnik je formiran na osnovu standardnih troškova koji su bili aktuelni tada za vreme trajanja kovid epidemije, ali su tokom 2021. godine skoro svi troškovi javnog preduzeća porasli od 20 odsto (struja) do čak 100 odsto (građevinski materijal), takođe izazvano pandemijom virusa, „dok je redovno plaćanje dobavljača otežano, zbog nedovoljne visoke cene vode“. Jedan od razloga za povećanje koji navode je i enormno povećanja cene električne energije u poslednjih nekoliko meseci koje je sa dosadašnjih 6-7 dinara za kilovatsat dostigla 15-17 dinara za kilovatsat bez PDV-a i da je nemoguće proceniti, kako će se kretati cena električne energije tokom aprila 2022. godine. Ako ugovorena cena za struju bude na sada važećem nivou na tržištu, ili čak i na većem, to će imati veliki uticaj i na troškove komunalnih usluga, koje su u nadležnosti javnog preduzeća, a to će zahtevati velike izmene finansijskog plana i postavljanje pitanja, da li se može poslovati sa pozitivnim bilansom i pored novih uvećanih cena za komunalne usluge, stoji u zahtevu za korekciju cena usluga.
a to što po zgradama ne može čovek od jesenas ni da se umije od slabog pritiska???
Kažu poskupeo građevinski materijal pa mora i voda! Čekaj jel Vodokanal građevinska firma ili firma za distribuciju i preradu vode?
Koliko ste izidali šahtova i postavili cevi u predhodne 2 godine?
Ili pak građani moraju da plaćaju građevinski materijal izgradnju direktorove kafane?
Do kada će građani Bečeja morati da plaćaju za nesposobnost rukovodstva JP Vodokanal, JP Toplana i JP Komunalac. Menjajte nesposobne direktore da narod ne bi menjao vas!
Usluga sve gora, kupam decu iz lavora jer nemam pritiska, a cena sve veća. Bezobrazluk!
Svake druge godine voda poskupljuje a usluga sve gora! Užas! Pa dokle više?