Savet roditelja u Osnovnoj školi „Petefi Šandor“ u Bečeju od danas prikuplja potpise građana kako bi, kako tvrde, sprečili zatvaranje te obrazovne ustanove. Peticija za očuvanje škole može se potpisati svakog dana u prostorijama škole od 8 do 18 sati, kao i na internetu.
Sa druge strane, radna grupa, koju je formirala opština Bečej, izradila je elaborat na osnovu koga će pripremiti nacrt Mreže osnovnih škola na teritoriji opštine Bečej, koji bi, prema svemu sudeći, trebalo da donese određene izmene u vezi sa postojećim školama.
Nadležni iz lokalne samouprave kažu da će konačna odluka u vezi sa statusom škole u bečejskom Donjem gradu biti doneta krajem marta, kada prvo treba odbornici da daju saglasnost na akt o mreži osnovnih škola, a potom da se o njemu izjasni resorno ministarstvo prosvete.
Pomoćnica predsednika opštine zadužena za obrazovanje Suzana Đukić navodi i da škola „Petefi Šandor“ treću godinu zaredom upisuje samo jedno odeljenje na mađarskom jeziku, a da su odeljenja na srpskom već godinama „kombinovana“, odnosno, ima manje od 15 učenika po odeljenju, kao i da je sve više deca sa teritorije Donjeg grada koja pohađaju druge škole, a ne onu koja im je u blizini.
Školu „Petefi Šandor“, prema našim informacijama, trenutno pohađa oko 260 učenika, odnosno, ima ih 200 manje od broja sa kojim bi mogla da funkcioniše, a prema informacijama iz lokalne samouprave, broj đaka na nivou cele opštine iz godine u godine je sve manji. Jedno od mogućih rešenja je spajanje škola, ali o tome će se više znati kada radna grupa završi svoj posao.
Prema informacijama koju su inicijatori peticije objavili na društvenoj mreži Fejsbuk, do sada je svoj potpis protiv zatvaranja škole dalo 1.500 ljudi.
Povodom situacije oko Osnovne škole „Petefi Šandor“, oglasio se danas Opštinski odbor Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) u Bečeju, iz kog tvrde da Savez vojvođanskih Mađara ovim skuplja poene u izbornoj godini (u Mađarskoj izbori za poslanike u Evropskom parlamentu, prim. nov.), a da u toj stranci nemaju konkretan način za rešenje problema kom se ne nazire kraj.
Inače, Savez vojvođanskih Mađara (SVM) je krajem prošlog meseca na konferenciji za novinare izrazio nezadovoljstvo povodom potencijalnog zatvaranja škole koja postoji više od šest decenija i koju u velikoj većini pohađaju učenici na mađarskom nastavnom jeziku.
Više u TV prilogu