Sposobnosti opažanja, obrade informacija, motorika i znanja kod dece su u razvoju i ona u saobraćaju nisu često sposobna da predvide opasnost.
Do 10. godine života, razvoj vidnog polja kod dece još uvek nije završen. Saobraćajne nezgode u kojima stradaju deca jedan su od najvećih izazova sa kojima se danas suočavaju stručnjaci.
Povrede nastale u saobraćajnim nezgodama čine jedan od pet najčešćih uzročnika smrtnog stradanja dece u svetu. O svemu ovome, ali i tome kako se pravilno ponašati u saobraćaju bilo je reči na predavanju „Bezbednost dece u saobraćaju“ koje je proteklog vikenda održano za decu i roditelje u Bačkom Gradištu.
U ogranku Narodne biblioteke u Bačkom Gradištu predavač Nebojša Ćuk osim teorijskog dela, prikazao je i edukativne videe kako bi prisutni lakše savladali gradivo i naučili da ga u konkretnim situacijama primene. Dečja pažnja lako skrene sa puta na njima zanimljivije događaje u okruženju. Zbog toga, deca bi u saobraćaju trebalo da učestvuju u pratnji odraslih osoba. U obrazovnim institucijama trebalo bi više predavanja ovog tipa za najmlađi uzrast. Adekvatno saobraćajno obrazovanje i vaspitanje je od presudnog značaja za bezbedno učešće dece u saobraćaju.
A i termin je bio dobro odabren jer, statistika, nažalost, kaže da su upravo letnji meseci najrizičniji za decu učesnike u saobraćaju.
Roditelji imaju ključnu ulogu za vaspitanje dece i njihovo saobraćajno obrazovanje. Pored znanja koja učitelji i vaspitači prenose deci, uloga roditelja je izuzetno važna jer svojim ličnim primerom utiču na način ponašanja dece u saobraćaju.
Predavanje za decu o saobraćaju je deo saradnje Bečejskog udruženja mladih i EU info point-a iz Novog Sada.