Medijska pismenost kao sposobnost razumevanja i interpretacije medijskih sadržaja danas je neophodna veština.

Dezinformacije ili širenje lažnih vesti s namerom da se obmane ili manipuliše javnost, predstavljaju ozbiljan izazov u savremenom društvu.

Kako bi mladima pomogli da budu medijski pismeni, Bečejsko udruženje mladih BUM je u kampanji Medijsko opismenjavanje Srbije kreiralo edukativne, ali i zabavne MOPS kartice.

Povodom Nedelje medijske pismenosti Bečejsko udruženje mladih je u saradnji sa EU info point-om za učenike Gimnazije Bečej realizovalo radionicu za raspoznavanje lažnih vesti i razvijanje kritičke svesti. Tokom radionice učenici su u praktičnom delu koristili upravo MOPS kartice.

– Medijski pismena mlada osoba može da razlikuje manipulacije u medijima, što je cilj naše radionice, rekao je Uglješa Surdučki, vršnjački edukator.

Medijska pismenost je deo formalnog obrazovanja, a u gimnaziji kao nastavna jedinica izučava se u drugom, dok u okviru građanskog vaspitanja u srednjim stručnim školama u četvrtom razredu.

Dobra informisanost građana osnova je izgradnje pravednog i funkcionalnog društva, poruka je iz Evropske unije.

 

Пројекат „Јавни интерес у фокусу грађана општине Бечеј“ суфинансиран је из буџета општине Бечеј. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име