Petoro đaka i 12 dece predškolskog uzrasta iz Mileševa i dalje ne pohađa školu, odnosno vrtić, budući da roditelji odbijaju da ih odvode u susedni Drljan.
-Nama niko nije spominjao renoviranje škole, već nam je kategorično rečeno da je ona od 1. septembra zatvorena, kaže za portal MojBečej jedna od roditelja dece Marijana Kubat i dodaje:
-Mi svi sumnjamo u namere lokalne samouprave za renoviranje jer ni ove godine u budžetu ta stavka nije planirana, a pitanje je da li će to biti narednih godina, iako su na to meštani u više navrata ukazivali i tražili. Neka nam dozvole da naša deca pohađaju školu i vrtić kako su to radili do marta ove godine, a kada novac za sanaciju bude obezbeđen, a radovi pred vratima, spremni smo da vodimo decu tamo gde nam kažu, objašnjava naša sagovornica.
Meštani Mileševa tvrde da objektu OŠ „Petefi Šandor“ u tom selu ne treba rekonstrukcija niti renoviranje, već samo sanacija, budući da je novcem iz fonda ADF pre deceniju ona dovedena u odgovarajuće stanje.
-Pominjale su se i ranije rekonstrukcije škola poput „Sever Đurkić“ i ŠOSO „Bratstvo“ gde su uslovi za boravak dece mnogo gori, pa se po tom pitanju ništa nije uradilo, a deca i dalje pohađaju te ustanove, priča jedna od revoltiranih majki.
Za boravak od svega nekoliko sati kako je to i ranije bilo, dodaje, budući da celodnevnog boravka u školi u Mileševu nikad nije bilo, uslovi su odgovarajući.
Od roditelja saznajemo da ih matična škola nije anketirala da li žele da im deca pohađaju online ili kombinovanu nastavu.
-Mi smo o ovoj našoj situaciji početkom septembra obavestili Centar za socijalni rad upravo kako ne bismo ispali neodgovorni roditelji, navodi Kubat.
Potpis za peticiju za očuvanje škole u Mileševu do sada je dalo 1.700 ljudi.
Portal MojBečej.rs u prethodnim danima ovim se povodom obraćao nadležnim institucijama na pokrajinskom i državnom nivou.
Iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja odgovaraju da nisu nadležni za ovaj slučaj, dok iz resornog pokrajinskog Sekretarijata za obrazovanje navode da su upoznati sa slučajem i da su deca, prema njihovim saznanjima od opštine, upućena u objekat matične škole u susedni Drljan dok se objekat u Mileševu ne adaptira i time obezbede neophodni uslovi za boravak dece.
Odgovor pokrajinskog Sekretarijata za obrazovanje portalu MojBečej.rs pogledajte na ovom linku.
Sadržaj je kreiran u okviru projekta „Vladavina prava pod lupom: Ka većem ostvarivanju prava građana opštine Bečej” koji je sufinansiran iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Zanimljivo je čuti komentar direktorice škole Petefi Šandor. Svi se sećamo kako su roditelji dece, nastavno osoblje i građanini Bečeja reagovali prošle godine kad je bila aktuelna tema zatvaranje upravo škole Petefi Šandor! Direktorica je to zaboravila, ili su pravila ipak drugačija kad je naša koža i naša egzistencija u pitanju. Malo smo svi sebični, zar ne? Otud dupli aršini!
Problem malog broja dece je sve prisutniji i biće sve veći, da li je racionalno imati objekat sa tako malo dece, pa nije. Da li bi za decu bilo bolje da idu u veću školu, verovatno da! Ali po toj logici i u gradu Bečeju su dovoljne samo dve osnovne škole. U pojedinim ,,velikim“ osnovnim školama odeljenja imaju manje od 10 đaka. Ni to nije racionalno! Racionalno je da u gradu umesto sadašnje 4 bude samo 2 osnovne škole!
To bi značilo veliki broj odpuštanja.
Prema tome ili ćemo oštro i racionalno, ili ćemo drugačije! Ali suština je da onda moramo prema svima jednako, zar ne direktorice i predsedniče Tišiću?