Savindan se u Bečeju decenijama obeležava s pomešanim osećanjima i u različitom raspoloženju.
S jedne strane u crkvama i školama prisutna je radost, jer je Sveti Sava prvi arhiepiskop Srpske pravoslavne crkve i prosvetitelj srpski, pa se tog dana obeležava kao crkvena, ali i školska slava. Istina, ove godine će, zbog epidemiološke situacije, izostati uobičajene školska slavlja.
Na drugoj strani, oko Savindana 1942. godine sproveden je trodnevni pogrom u Bečeju sa oko 400 žrtava srpske, jevrejske i romske nacionalnosti, čime je okončana Velika racija u Južnobačkom okrugu. Tim povodom lokalna samouprava organizuje komemoraciju na spomen obeležju kraj ušća Kanala u Tisu.
Kako je 1. novembra 2005. godine Rezolucijom UN 27. januar proglašen za Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta, a 7. decembra 2011. godine su na zgradi bivše Jevrejske škole u Bečeju, danas jedan od objekata Predškolske ustanove „Labud Pejović“, postavljene dve spomen ploče u znak sećanja na jevrejsku zajednicu u gradu kraj Tise, to se istog dana polažu venci i na ova spomen obeležja.
Sutra će se jubilarni 10. put održati skromna ceremonija vezana za Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta i okačiti venci na spomen ploče koje podsećaju na postojanje Sinagoge od 1883. do 1962. godina, odnosno Jevrejsku školu izgrađenu davne 1886. godine.

Skup je zakazan za 10.15 sati u Ulici Miloša Crnjanskog ispred zgrade broj 72. Posle prigodnog recitala, obratiće se zamenica predsednika opštine Bečej Svetlana Vuletić i članica Opštinskog veća zadužena za odnose s verskim zajednicama Emeše Đere Dečov, a onda će predstavnik Saveza jevrejskih opština Robert Kovač izgovoriti na hebrejskom molitvu za mrtve – kadiš.
Na drugoj strani grada, spomen obeležju kraj ušća Kanala u Tisu, od 11 sati održaće se komemoracija povodom 79. godina od zločina hortijevske fašističke soldateske. Tom prilikom će se prigodnom besedom obratiti predsedik opštine Bečej Dragan Tošić, u ime OO SUBNOR Bečej Jelena Češljević, a Saveza jevrejskih zajednica Robert Kovač. Potom će sveštenici Srpske pravoslavne crkve održati parastos nevinim žrtvama, a sveštenik Rimokatoličke crkve će izgovoriti molitvu za večne žrtve. Sve se završava polaganjem venaca na spomen obeležje sa uklesanim imenima žrtava u mermeru, a predstavnik Druge mesne zajednice, na čijoj teritoriji se pre 79 godina bezumni čin desio, spustiće venac u hladnu vodu ušća Velikog bačkog kanala u Tisu.
Mislim dokle vise racija da se pominje.Nije racija nego genocid.Svi se događaje zanemaruju,pre 1942 i posle iste te godine.Sta je sa handzar divizijom ili koncentracion logorom u bečeju.Nemoj te molim vas glumiti ludilo i neznanje