Šumarski inspektor je tri puta od 2018. godine do danas obišao deo šume kraj Tise u Bečeju koji je tada delom isečen, isparcelisan i ograđen, a deo čak i stavljen na prodaju, saznaje portal MojBečej.
Redakcija portala MojBečej.rs je u julu te godine izveštavala o parcelisanju i pokušaju uzurpacije dela obale Tise u Bečeju, odnosno šume koja se tu nalazi, kao i o intervenciji nadležnog pokrajinskog Sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, čiji su inspektori bili na terenu. Tada je naloženo da se uklone drvene ograde, trake, kao i da se pokušaju naći učionioci ovog dela.
Podsetimo, počev od kraja Kamp naselja, pa sve u dužini od dva kilometra duž obale Tise, pojedinci su u šumi svojevoljno zauzeli parcele, ogradili ih, zakucali kočiće, napisali imena, a neke su čak stavili na prodaju. Iz dana u dan, nicale su ograđene i obeležene parcele. Prema rečima načelnice pokrajinske inspekcije, postojala je namera da se izgradi put kroz šumu, što takođe nije u skladu sa zakonom. Detaljnije čitajte OVDE.
-Šumarsko – lovna inspekcija je prilikom vršenja vanrednog inspekcijskog nadzora 2018. godine naložila korisnicima šuma, JP Vojvodinašume i JVP Vode Vojvodine, da se uklone trake, ograde, drveni stubovi i druge oznake kojima je izvršeno zauzeće šuma i spreči dalje zauzeće na površinama kojima gazduju u skladu sa Zakonom o šumama. Zajedničkom akcijom su tada uklonjene sve trake, ograde i druge oznake koje su zatečene i u saradnji sa vodoprivrednom inspekcijom i lokalnom samoupravom napravljena barijera kojom će se onemogućiti ulazak kamp prikolica. S obzirom na to da korisnici šuma nisu dostavili nadležnoj inspekciji prijavu da je na parcelama izvršena bespravna seča stabala nije postojao osnov za pokretanje kaznenog postupka, piše u odgovoru portalu MojBečej.rs.
Postupajući po Godišnjem planu rada inspekcije, dodaje se, šumarsko – lovna inspekcija je od 2018. godine sprovela tri redovna inspekcijska nadzora kod korisnika šuma na području opštine Bečej.
Prilikom nadzora, kao ni do dana pisanja ovog izveštaja inspekcija nije dostavljena prijava o radnjama koje su u suprotnosti sa zakonom, a na osnovu koje bi se izdao nalog za vanredni inspekcijski nadzor, zaključuje se u odgovoru.
Na naša pitanja o tom delu Tise kod Bečeja odgovorili su i iz vodne inspekcije sekretarijata.
-Na predmetnoj lokaciji desne obale reke Tise u 2018. godini nije bilo oštećenja obale reke (kao posledica radova na postavljanju objekata u akvatoriji i na obali), koje bi ugrozilo vodni režim reke Tise i time nisu postojale okolnosti za pokretanje upravnog i kaznenog postupka iz nadležnosti vodne inspekcije. Zapisnički je JVP-u naloženo da postavi na lokaciji tablu upozorenja da je zabranjena uzurpacija obale i vršenje bilo kakvih radova i postavljanje objekata na obali i na akvatoriji reke.
Od 2018. godine do danas nije obavljen nijedan vanredni inspekcijski nadzor – koji se, inače, pokreće po prijavi stranke, iz razloga što nije bilo prijava, napominju iz sekretarijata.
-Nadležno JVP za upravljanje vodnim režimom ima obavezu da isti prati, odnosno da li se javljaju oštećenja obale koja bi uticala na režim Tise i prijavi inspektoru, odgovoreno nam je iz vodne inspekcije sekretarijata.
Sadržaj je kreiran u okviru projekta „Vladavina prava pod lupom: Ka većem ostvarivanju prava građana opštine Bečej” koji je sufinansiran iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.