Jedna od ovogodišnjih akcija dobrovoljnog davanja krvi u Bečeju | Foto: Vlastimir Jankov
Jedna od ovogodišnjih akcija dobrovoljnog davanja krvi u Bečeju | Foto: Vlastimir Jankov

Desetom akcijom dobrovoljnog davanja krvi, u kojoj je prikupljeno tačno 100 paketića dragocene tečnosti, mobilna ekipa Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine završila je ovogodišnju posetu gradu kraj Tise.

Sada predstoje analize, kako bi se došlo do odgovora zašto, uslovno rečeno, ova vrsta humanosti beleži trend oparanja u Bečeju.

-Nismo uspeli da isporučimo hiljadu jedinica krvi, što nam je svake godine osnovni cilj. Lično mislim da su dva razloga ključna. Prvi, dugogodišnji stalni davaoci prelaze starosnu granicu od 65 godina i svake godine broj isporučenih paketića dragocene tečnosti opada. Drugi razlog je što nam srednjoškolci koji se uključuju u humanitarnu akciju odlaze na dalje školovanje u Beograd, Novi Sad, Suboticu ili inostranstvo i ako nastavljaju da daju krv u kontinuitetu, to rade u drugim sredinama, konstatuje aktivista Opštinske oprganizacije Crvenog krsta u Bečeju Neven Andrić.

Zabrinjavajuće je da ove godine, čak, ni broj odazvanih nije prešao „hiljadarku“. Tačnije, odazvalo se 995, pregledano je 962, krv je dalo 883, od kojih 58 prvi put. Ako se posmatra poslednjih pet godina, onda je iz godine u godinu evidentan slabiji odziv. Iz Bečeja je 2013. godine odnešeno 1339 jedinica krvi, a 135 ih je bilo koji su prvi put dali krv. Naredne godine je pao broj na 1193 (104), preklane na 1106 (83), lane je bilo 1016 (75), a ove, rekli smo, 883 (58).

Serijal dobrovoljnog davanja krvi u bečejskoj opštini završava se u Bačkom Gradištu, gde će se, umesto najavljenog 1, akcija održati 15. decembra. Kad je Bečej u pitanju, novi sastanak humanitaraca biće početkom naredne godine.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име