Csak részben változott Szerbia Büntető Törvénykönyve

December elsejétől új törvényes megoldások léptek életbe a büntetőjog területén. Az új Büntető Törvénykönyv tervezetének azonban csak egy részét fogadta el a parlament, míg a tervezetben szereplő egyes módosítások ismét közvitára kerültek.

A törvényköny módosításában szereplő egyes változások csak kisebb jellegűek, a módosítások nagy része viszont meglehetősen radikális változást jelentene. A módosításokra több aspektus miatt is szükség van.

A változások alapvetően Szerbia integrációs folyamatának egy részét képezik, illetve az aktuális trendek, illetve történések a büntetőjog területén. – magyarázta Búcsú Árpád az óbecsei Alapfokú Bíróság elnöke.

A módosításokra a megnövekedett bűncselekmények és az új bűncselekmények megjelenése miatt volt szükség – mondta a bíróság elnöke.  Az új büntető törvények az oktatásban, a szociális ellátás és az egészségügyben dolgozók ellen elkövetett támadásokra is kitérnek.

A törvényhozó előlátta az egészségügyi személyzet megtámadását, illetve az oktatási személyzet, tanárok támadását is. A törvénymódosításban előlátott szabályzás szerint a bűncselekménynek van egy alapesete, amelynek büntetése három hónaptól három évig terjedhet. Az enyhébb minősítés abban az esetben áll fenn amikor csak egyszerű támadásról van szó. Minősített eset az egészségügyi, illetve a tanügyben dolgozóknál abban az esetben áll fent, ha testi sérülést is szenvednek. Ebben az esetben hat hónaptól öt évig terjed a büntetési tétel. – mondta Búcsú Árpád.

A tanárokat érő atrocitások, a szülők általi zaklatás, fenyegetés és gyakran a testi bántalmazás is egyre gyakoribb probléma. A törvénymódosítás az oktatási intézményekben doglozók és azok családtagjainak a védelmét is biztosítja.

Búcsú Árpád
Búcsú Árpád

Elfogadásra került továbbá a súlyos közlekedési baleset okozásának a bűncselekménye esetén előrelátott büntetés szigoritása. Így ezentúl amennyiben alkoholos, illetve bódító szerek befolyásoltsága alatt elkövetett közlekedési balesetről van szó 2 évtől 10 évig tartó börtönbüntetés szabható ki az elkövető ellen. Amennyiben a baleset során egy vagy több személy életét veszti a bünetés 5 évtől 15 évig is terjedhet.

Mivel a büntető eljárás törvénykönyvével kapcsolatban számos vita merült fel a szakma és a közvélemény körében, a Büntető Törvényköny további rendelkezéseinek és a Büntetőeljárásról szóló törvénykönyv átfogó módosítása még várat magára.

Az eddig elfogadott változások mellett a módosítások között lényeges büntetési tétel emelések is szerepelnek elsősorban a kiskorúak bántalmazását illetően.

Konkrétan felhívnám a figyelmet a családon belüli erőszak, a 194-es szakasz hármas bekezdésében foglalt bűncselekményére, amennyiben a károsult kiskorú személy, a jelenlegi 1 évtől 10 évig terjedő büntetési tétel helyett 3-tól 12 évre emelnék a büntetést. Ez magával vonja azt, hogy ezek a bűncselekmények kikerülnének az alapfokú bíróságok hatásköréből és a felsőbb bíróságok hatáskörébe kerülnének. – magyarázta az óbecsei bíróság elnöke.

A jogos önvédelem terén is történhetnek változások, amennyiben a módosítások elfogadásra kerülnek.

A jogos védelem egy elég forró téma. A büntető törtévnykönyv elég rigorózus ebben a tekintetben. A javaslat szerint jogos önvédelemre akkor kerülhet sor, amikor már egyértelművé válik az előkészülő cselekmények alapján, hogy az elkövető támadásra készül. Viszont továbbra is megmaradna az arányosság elve, ami azt jelenti, hogy a támadásnak megfelelő ellenállást, védekezést kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy például nem lehet fegyverrel védekezni olyan személy ellen, aki puszta kézzel támad. – magyarázta Búcsú Árpád.

A törvénymódosítás keretében ugyanakkor egyes bűncselekmények kimaradnának, mint például a vallomástételre való kényszerítés bűncselekménye. Ez azonban, nem jelenti azt, hogy a rendőrség veréssel vagy fenyegetéssel kikényszerítheti a vallomást.

Azzal, hogy a törvénymódosítási javaslatban törölni javasolták a törvénykönyv 136-os szakaszába foglalt vallomástételre való kényszerítés bűncselekményét, nem szűnne meg a rendőrség által kihallgatott személyek védelme, ugyanis a 137-es szakaszba foglalt bántalmazás és kínzás bűncselekményének 3-as pontjában pont ez az eset van szabályozva. Tehát gyakorlatilag itt párhuzamosan két büntetőtörvénybe foglalt szakasz ugyanazt az esetet szabályozta. Tehát ez a védelem továbbra is fennállna. – magyarázta a bíróság elnöke.

Az új Büntető Törvénykönyv az anyagi kár küszöbének megemelését is előírja, ami szerint ismét 15 ezer dinárra emelnék a kárértéket, azaz 15 ezer dinár alatti lopásért hivatalból nem üldözhetnék az elkövetőt. A közvéleményben többek között ez is nemtetszést váltott ki.

 

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име