Malo je književnika kojima se tri decenije pošto odu sa životne scene vraćamo, pogotovo ne na način kao mi danas u Bečeju, reprezentativnom izložbom i prigodnim predavanjem „Danilo Kiš – 30 godina kasnije“. Jedan od njih je Danilo Kiš. Zasigurno je svojim stvaralaštvo to zaslužio, u ime domaćina rekao je, između ostalog, u pozdravnoj besedi prilikom svečanog otvaranja izložbe direktor Gradskog pozorišta Bečej dr Zdravko Petrović.
O bogatom književnom opusu Danila Kiša bilo je reči tokom predavanja, a govorili su pomenuti domaćin i vanredni profesor na Odseku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu prof. dr Vladimir Gvozden. Pre toga, u okviru otvaranja izložbe koja je premijerno postavljena u Biblioteci grada Beograda 2005. godine povodom sedam decenija od rođenja Danila Kiša, govorila je autorka izložbe Olga Krasić Marjanović, poreklom iz Čuruga.
-Za obeležavanje nečijeg života prikladniji je dan rođenje od smrti, pa se radujem što i ovu izložbu otvaramo na dan rođenja Danila Kiša (22. februar) i to u prostranom ravničarskom kraju, gde je on proveo detinjstvo. Za raziku od drugih književnika, Danilo Kiš je jedan od retkih koji ima sređenu dokumentaciju. Sve što je vezano za njega, digitalizovano je i nalazi se u arhivu SANU. Tome su, umnogome, doprinele njegova supruga Mirjana Miočinović od 1962. do 1981. godine, odnosno Paskal Delpeč sa kojom je proveo ostatak života u Parizu do 1989. godine. Prvoj je testamentom zaveštao autorska prava na jugoslovenskim prostorima, a drugoj u inostranstvu. Obe su sarađivale oko izložbe, apostrofirala je autorka izložbe Olga Krasić Marjanović.
U daljem obraćanju pristnima u galeriji „Krug“ pod krovom Gradskog pozorišta Bečej autorka izložbe prisetila se „prvenca“ u Biblioteci grada Beograda i upoznavanja sa čovekom ispred plakata posvećenog delu „Čas anatomije“.
-Bio je to sudija koji je vodio proces vezan za njegovo vrhunsko delo „Čas anatomije“, a na moje pitanje šta sa nove vremenske distance može da kaže o tom procesu, samo je izustio „Danilo Kiš se veličanstveno i dostojanstveno branio i odbranio“, prenosi Olga Krasić Marjanović.
Izložbu čine 25 plakata (100 x 70) dizajna Snežane Rajković na kojima su ispisani tekstovi, ustvari, komentari samog Danila Kiša iz njegovog života, zatim fotografije, rukopisna građa, važniji tekstovi i njegove knjige. Tokom minulih 14 godina, izložba je obišla mnoge gradove i zemlje, a autorka je posebno apostrofirala gostovanje na Cetinju, gde je Danilo Kiš proveo gimnazijske dane i uvek rado navraćao, Budimpešti i Parizu gde je umro, a po sopstvenoj želji sahranjen je u Beogradu.
Izložba u Bečeju traje do 6. marta i prilika je to da se osnovci, posebno srednjoškolci, pobliže upoznaju sa životom i delom jednog od najvećih književnika sa ovih prostora.