Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja od 2011. do 2015. godine u saobraćajnim nesrećama koje su se dogodile na teritoriji opštine Bečej poginuo je 21  čovek, dok je teže i lakše povređeno 613.

Pored tog podatka, najvažnije činjenice o stanju bezbednosti saobraćaja na teritoriji opštine, prema navodima Agencije, jesu sledeće: dogodila se ukupno 701 saobraćajna nezgoda, od kojih je 21 saobraćajna nezgoda sa poginulima, a 451 sa povređenim licima.

Dalje, navodi se da je uspostavljen  opadajući trend broja poginulih i povređenih lica.
Pešaci čine pet odsto od ukupnog broja poginulih lica, vozači i putnici 33 odsto od ukupnog broja poginulih lica, dok biciklisti 24 odsto ukupnog broja poginulih.

Visok je procenat poginulih na motociklima. Naime, vozači i putnici na motociklima i mopedima čine 29 odsto od ukupnog broja poginulih lica. U periodu od četiri godine, u saobraćajnim nezgodama gde je jedan od učesnika bio traktor, poginulo je pet odsto od ukupnog broja poginulih lica.

U posmatranom periodu povređeno je 42 dece, dok nije bilo poginule dece. Deca, prema statistici, najviše su stradala u svojstvu putnika u vozilu (48 odsto od broja stradale dece). Mladi čine 33 procenata od ukupnog broja poginulih lica u saobraćajnim nezgodama na teritoriji opštine Bečej. Oni u saobraćajnim nezgodama najčešće stradaju u svojstvu vozača (63 odsto).

Što se osoba starosti od 65 godina pa naviše, oni čine 19 odsto od poginulih u saobraćaju, dok upravo starija lica u najčešće stradaju kao biciklisti (44 odsto).

Leto je period kada je najviše povređenih u saobraćaju u opštini Bečej, tačnije avgust i septembar, dok najveći broj saobraćajnih nezgoda sa povređenim licima pripada vidu „bočni
sudari“.

Više od 300 pari svetala za bicikliste

Bečejsko udruženje mladih (BUM) dve godine zaredom, u saradnji sa lokalnom samoupravom o Policijskom stanicom Bečej, a uz finansijsku podršku Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, realizuje projekte koji za cilj imaju povećanje bezbednosti i savesnosti svih učesnika u saobraćaju.

Aktivisti BUM-a su u zajedničkoj akciji sa saobraćajnom policijom u Bečeju, na nekoliko lokacija u opštini Bečej, podelili 300 pari svetala za bicikle, prednja i zadnja, i 100 prsluka. Ova popularna akcija BUM-a i policije ima, pre svega, edukativni karakter, jer se biciklistima ukazuje na njihove obaveze i pravila ponašanja u saobraćaju.

Godišnji program opštinskog saveta za bezbednost saobraćaja dva meseca pred kraj godine

Lokalni saveti za bezbednost imaju pomoćnu ulogu, prevashodno u vaspitanju i obrazovanje u vezi sa saobraćajem, jedan je od zaključaka sa panel – diskusije u Bečeju u organizaciji Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i Bečejskog udruženja mladih održane krajem septembra.

Savet za bezbednost saobraćaja u opštini Bečej ponovo je formiran nešto uoči tog događaja, dok je novi – stari predsednik Zoran Popov tada istakao da je uloga tog radnog tela lokalne samouprave prevashodno u edukaciji stanovništva u cilju što bezbednijeg učešća u saobraćaju. Godišnji program rada Saveta za 2016. godinu usvojen je krajem oktobra.

Program je „težak“ 6,5 miliona dinara, budući da je to iznos od naplaćenih novčanih kazni za prekršaje koji lokalnoj samoupravi pripada u skladu sa zakonom. Međutim, polovina tog novca mora biti utrošena na ulaganje u lokalnu saobraćajnu infrastrukturu, tačnije, za rekonstrukciju udarnih rupa. Planirano je da se 1,5 miliona dinara utroši na tehničko opremanje saobraćajne policije, oprema i vozila, kao i 600.000 dinara za opremanje saobraćajnih poligona i kabineta. Iznos od 300.000 dinara planiran je za edukaciju i informisanje učesnika u saobraćaju, a 250.000 dinara za akciju „Srećno u školu – srećno u saobraćaju“ i za organizaciju školskih takmičenja. Za rad saveta predviđeno je 350.000 dinara.

Posao Saveta za bezbednost saobraćaja, u skladu sa Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima, jeste unapređenje saobraćajnog vaspitanja i obrazovanja, realizacija preventivno-promotivnih aktivnosti iz oblasti bezbednosti saobraćaja, naučno-istraživački rad u oblasti bezbednosti saobraćaja, tehničko opremanje jedinica saobraćajne policije koje kontrolišu i regulišu saobraćaj na putevima i drugih organa nadležnih za poslove bezbednosti saobraćaja. Savet za bezbednost saobraćaja u obavezi je da pripremi godišnji program korišćenja sredstva u cilju unapređenja bezbednosti saobraćaja, kao i da izvesti o trošenju tih sredstava. Publikacije Agencije za bezbednost saobraćaja sa podacima za lokalne samouprave možete pogledati ovde.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. Medijski sadržaj nastao je u okviru projekta „Otvoreno o korupciji: Za više transparentnosti i odgovornosti u potiskim javnim finansijama“, koji finansira Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име