Javne nabavke, privatno – javna partnerstva i koncesije, državna pomoć i međunarodni bilateralni ugovori o investiranju bitni su segmenti javne potrošnje u koje treba uložiti dodatne napore na putu do uspostavljanja vladavine prava i realizacije antikoruptivnih mera u pravom smislu, sa nultom tolerancijom.
Pregovaračko poglavlje 5 u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji, koje se odnosi na javne nabavke, otvoreno je sredinom decembra. Javne nabavke predstavljaju važnu komponentu svake savremene ekonomije. Efikasan sistem javnih nabavki je neophodan za ostvarivanje ciljeva slobodnog tržišta i obezbeđivanje uslova tržišnog nadmetanja. Sistem javnih nabavki počiva na principima transparentnosti, jednakog tretmana, slobodi tržišnog nadmetanja i nediskriminaciji.
Javno – privatna partnerstva aktuelna su decenijama u razvijenijim zemljama, naročito za infrastrukturna rešenja, a u Srbiji ih još uvek ima malo, sa tendencijom da u budućnosti ne bude baš tako.
Neuređenost naše države i poslovno okruženje u kom je visoka korupcija, naročito u javnoj sferi, odbijaju investitore sa ozbiljnim namerama. Zakonodavni okvir je još uvek na niskom nivou, tvrdi ekspert za javno – privatna partnerstva Vladimir Vasiljev.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. Medijski sadržaj nastao je u okviru projekta „Otvoreno o korupciji: Za više transparentnosti i odgovornosti u potiskim javnim finansijama“, koji finansira Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije