Novinari i članovi organizacija civilnog društva iz Bečeja i Novog Bečeja učestvovali su protekle subote na radionici „Medijska pismenost kao mehanizam prevencije zloupotreba u nediskriminatorskom izveštavanju o osobama sa hendikepom u društvu“, koju je organizovala Akademska inlkuzivna asocijacija (AIA) u saradnji sa portalom Webinfo.
Neki od izazova sa kojima se osobe sa hendikepom u Srbiji na svakodnevnom nivou suočavaju su arhitektonske barijere, neinformisanost, neaktivno učešće u procesima donošenja odluka i u društvenom životu zajednice.
Pravilno izveštavanje i terminologija u vezi sa osobama sa hendikepom u medijima utiče na njihov položaj u društvu.
Zašto je bolje reći osobe sa hendikepom, a ne osobe sa invaliditetom?
Termin osobe sa invaliditetom prisutan je u zakonodavstvu republike Srbije, i u medicini ali on izopštava na primer, osobe sa dijabetesom, osobe sa hemofilojom kao i privremena stanja u kome se može naći neka osoba.
U Priručniku za izveštavanje o osobama sa hendikepom, koji je izdala Akademska inkluzina asocijacija u saradnji sa Udruženjem novinara Srbije, objašnjenje o terminu hendikep, glasi ovako: „Hendikep je pojam koji označava potrebu za izjednačavanje uslova, odnosno situaciju u kojoj je osobi ili grupi potreban neki vid podrške zbog uticaja barijera i izazova, ili ih stavljaju u neravnopravan položaj.“
U medijima osobe sa hendikepom su, često iz najbolje namere, heroizovani, a da za tim nema potrebe. U priručniku podstiču se mediji da naprave granicu od hvaljenja nekog uspeha kada je u pitanju sam hendikep. Kada je naveden lični napor u prevazilaženju izazova kako bi se neki uspeh pohvalio, onda su tektstovi takvog tipa na mestu, ali postoji mnogo primera osoba sa hendikepom koji su završili fakultet ili su se zaposlili.
Takođe, veliki je broj tekstova koji zarad klikova i senzacionalističkih naslova dodaju uz tekst: ‚tužna priča‘, ili ‚od ovog prizora steže vam se srce‘ i slično.
Akademska inkluzivna asocijacija (AIA) je nevladina, nestranačka, neprofitna organizacija koja se bori za ostvarivanje i poštovanje ljudskih prava i izjednačavanje mogućnosti mladih i studenata sa hendikepom kroz kreiranje uslova za inkluzivno formalno i neformalno obrazovanje i primenu socijalnog modela pristupa hendikepu. AIA je osnovana kao Udruženje studenata sa hendikepom (USH) 2000. godine sa ciljem pružanja podrške osobama sa hendikepom u visokom obrazovanju i stvaranja uslova koji bi omogućili samostalnost i ravnopravno učešće osoba sa hendikepom. Prepoznajući društvene potrebe za delovanjem, koje prevazilazi oblast visokog obrazovanja, organizacija je u decembru mesecu 2022. godine promenila naziv u Akademska inkluzivna asocijacija.
Bonton u svakodnevnoj komunikaciji sa osobama sa hendikepom
Nazivanje neke osobe sa hendikepom, rečima kao što su idiot, retard, bogalj, diskriminišu osobe sa hendikepom, te bi na primer za neku osobu koja je slepa, bilo pravilnije reći, slepa osoba, a ne samo slep ili slepac ili na primer onom kome su potrebna kolica za kretanje reći korisnik invalidskih kolica, umesto sintagme ‚osobe vezane za kolica‘. Isto važi i za osobe sa dijabetesom, i za osobe sa bilo kojom vrstom hendikepa.
Takođe, Akademska inkluzivna asocijacija skreće pažnju da, kako bi se umanjila diskriminacija, osobama sa hendikepom obraćamo direktno, a ne preko posrediika, kao i uvažavanje osobe bez obzira na hendikep.
Radionica je realizovana u okviru projekta „Medijska pismenost i ravnopravnost osoba sa hendikepom” uz podršku Novosadske novinarske škole, kao deo regionalnog projekta „Naši mediji: Inicijativa za unapređenje medijske pismenosti, dijalog i aktivizam”. Radionici u Bečeju je prisustvovala i naša redakcija.