Designed by Freepik
Designed by Freepik

Šest vojvođanskih opština usvojilo je budžete za 2025. godinu koji otkrivaju iznenađujuće velike razlike u njihovom odnosu prema finansiranju sportskih organizacija. Dok neke opštine izdvajaju značajna sredstva za konkurse za sport, druge, uprkos solidnim budžetima, stavljaju sportske klubove na margine svojih finansijskih prioriteta.

VRBAS I TEMERIN PREDVODE ULAGANJA U SPORT, BEČEJ IZNENAĐUJUĆE POSLEDNJI

Detaljna analiza usvojenih budžeta i konkursa opština Vrbas, Bečej, Žabalj, Temerin, Novi Bečej i Srbobran pokazuje alarmantan disparitet u finansiranju sportskih organizacija. Sportski klubovi u Vrbasu raspolagaće sa čak 43 miliona dinara tokom 2025. godine. Na drugoj strani spektra, klubovi i sportske organizacije u Bečeju moraće da se snalaze sa svega 13 miliona dinara, uprkos činjenici da ova opština ima drugi po veličini ukupni budžet među analiziranim susednim lokalnim samoupravama.

 

 

– Posebno je zabrinjavajuće da je Bečej – grad sporta na začelju po ovogodišnjem rasporedu za sportske klubove, iako ima veći ukupni budžet od Temerina, Novog Bečeja i Srbobrana, koji svi izdvajaju više sredstava za sportske klubove, ističe Nemanja Jović, iz fudbalskog kluba Vojvodina iz Bačkog Gradišta.

BUDŽETSKA IZDVAJANJA ZA SPORT – VIŠE OD BROJEVA

Kada se analizira procenat ukupnog budžeta koji opštine opredeljuju za sportske konkurse, slika postaje još jasnija. Temerin prednjači sa 1,81% svog budžeta usmerenog ka sportskim udruženjima, dok Bečej izdvaja svega 0,61% – što je tri puta manje.

– Ovi procenti nisu samo brojke – oni su jasan odraz političkih prioriteta i strateškog planiranja svake opštine. Izdvajanja za sportske organizacije su dugoročna investicija u zdravlje građana, prevenciju sociopatoloških pojava među mladima i podizanje kvaliteta života celokupne zajednice, dodaje Nemanja Jović.

Opštine su rangirane po procentu budžeta namenjenog sportske konkurse na sledeći način:

  1. Opština Temerin – 1,81%
  2. Opština Vrbas – 1,54%
  3. Opština Srbobran – 1,28%
  4. Opština Novi Bečej – 1,02%
  5. Opština Žabalj – 0,93%
  6. Opština Bečej – 0,61%

NOVAC KOJI GRAĐANI „DOBIJAJU ZA SPORT“

Najkonkretniji pokazatelj koji direktno utiče na raznovsnost i kvalitet sportskog života jedne zajednice jeste iznos koji opština izdvaja za sportske klubove godišnje po broju stanovnika. Iako se u praksi najviše izdvaja za fudbal, ovde razlike izazivaju zabrinutost:

  • U Vrbasu se po svakom građaninu „izdvaja“ 1.175 dinara za konkurse za sportske klubove godišnje
  • U Temerinu 1.164 dinara
  • U Srbobranu 1.045 dinara
  • U Žablju 721 dinar
  • U Novom Bečeju 669 dinara
  • U Bečeju svega 424 dinara
Nemanja Jović - Najistaknutiji sportski radnik opštine Bečej za 2024. godinu
Nemanja Jović – Najistaknutiji sportski radnik opštine Bečej za 2024. godinu

– Prema vašim nalazima svaki stanovnik Vrbasa će kroz opštinski budžet za sportska udruženja dobiti gotovo tri puta više novca nego stanovnik Bečeja. To znači funkcionalnije sportske klubove, bolje održavane terene, kvalitetnije trenere, više sportskih manifestacija, bolju opremu i veće šanse za razvoj dece i mladih sportista,naglašava Nemanja Jović, najistaknutiji sportski radnik opštine Bečej za 2024. godinu kog je izabrala lokalna samouprava na izboru sportiste godine za 2024. godinu.

VELIKE RAZLIKE U UKUPNIM BUDŽETIMA

Ukupni budžeti analiziranih opština za 2025. godinu pokazuju značajne varijacije. Najmanji budžet ima Srbobran sa 1,17 milijardi dinara, dok Vrbas raspolaže sa 2,79 milijardi, što je 2,4 puta više.

Očekivano je da veće opštine sa većim budžetima imaju i više apsolutne iznose za sportske organizacije, ali procentualno izdvajanje za konkurse za sport i izdvajanje po stanovniku nam pokazuju stvarnu posvećenost lokalne samouprave sportskom razvoju.

Analiza budžeta po stanovniku pokazuje da Srbobran sa 81.503 dinara po stanovniku prednjači, dok Temerin sa 64.469 dinara ima najmanji budžet po glavi stanovnika.

SKRIVENI FAKTORI IZA BROJKI

Iza ovih brojki kriju se različiti faktori koji utiču na odluke lokalnih vlasti o finansiranju sporta. Zanimljivo je da Vrbas sa najvećim budžetom ima i najveće apsolutno izdvajanje za sportske konkurse, ali da Bečej sa drugim najvećim budžetom je opredelio najmanji iznos kroz konkurs namenjen sportskim klubovima.

Arhivska fotografija: Dva Marka, Novaković i Tomićević, na prijemu kod predsednika opštine Dragana Tošića | Foto: Vlastimir Jankov
Arhivska fotografija: Dva Marka, Novaković i Tomićević, na prijemu kod predsednika opštine Dragana Tošića | Foto: Vlastimir Jankov

Finansiranje sportskih klubova u opštini Bečej značajno je smanjeno u aktuelnom mandatu, pokazuje analiza budžetskih odluka za 2024. i 2025. godinu. Sportski klubovi i udruženja imali su značajniju podršku kada je predsednik opštine bio Dragan Tošić iz Srpske napredne stranke, a član opštinskog veća zadužen za sport Dane Mandić, u poređenju sa sadašnjim rukovodstvom na čelu sa predsednikom opštine Vukom Radojevićem i članom opštinskog veća za sport Davidom Tufegdžićem.

– Ovakav odnos prema sportskim organizacijama izaziva sve veće nezadovoljstvo među sportskim radnicima i roditeljima dece koja treniraju u bečejskim klubovima, što bi moglo biti značajna tema u narednom periodu. Sportski radnici u Bečeju sa nostalgijom se sećaju vremena kada je u timu Dragana Tošića Dane Mandić bio zadužen za sport, ističući da je podrška klubovima i mimo konkursa za sport, kroz obezbeđivanje prevoza, ulaganja u sportsku opremu i infrastrukturu, novi sportski kompleks kod fudbalskog stadiona u Bečeju, kao i sama organizacija sportskih manifestacija, turnira i elitnih nacionalnih događaja koje je Bečej ugostio bila na znatno višem nivou. Smanjenje budžeta za sportske klubove u opštini Bečej posebno pogađa organizacije koje intezivnije rade sa mlađim kategorijama. Iako su najavljena dodatna sredstva za drugu polovinu godine, nama su sredstva potrebna u sezoni. Dok su u prethodnim godinama klubovi imali značajniju podršku za rad, ne samo kroz konkurse, danas se mnogi klubovi bore za opstanak, izjavio je za naš portal jedan od trenera koji je želeo da ostane anoniman.

PRAKTIČNE POSLEDICE ZA GRAĐANE

Različita izdvajanja za sportske klubove direktno se odražavaju na kvalitet sportskog života građana. U opštinama koje više ulažu u sport, građani imaju pristup kvalitetnijim sportskim objektima, bolje održavanim i opremljenijim terenima, većem broju sportskih programa i manifestacija.

Jedan od konkretnih primera je i dostupnost besplatnih sportskih škola za decu, koje su često direktno finansirane iz opštinskih budžeta.

ŠIRA SLIKA I OPŠTI TREND

Prosečno izdvajanje za sportske organizacije u posmatranim opštinama iznosi 1,20% ukupnog budžeta, što je ispod evropskog proseka koji se kreće od 3 do 7% budžeta lokalnih samouprava.

Nažalost, ovo nije samo problem analiziranih opština, već generalni trend u Srbiji. Sport se često posmatra kao luksuz, a ne kao strateško ulaganje u zdravlje, socijalizaciju i razvoj zajednice.

Prosečno izdvajanje za sport po stanovniku u analiziranim opštinama iznosi 866 dinara, ali čak četiri od šest opština je ispod tog proseka.

PUT NAPRED I PREPORUKE STRUČNJAKA

Stručnjaci se slažu da bi trebalo raditi na harmonizaciji izdvajanja za sport među opštinama, uz postepeno povećanje procentualnog izdvajanja do nivoa evropskih standarda.

Dragomir Pop Mitić | Foto MojBečej
Dragomir Pop Mitić | Foto MojBečej

– Ključno je da sve opštine prepoznaju strateški značaj sporta i da počnu da ga tretiraju kao važan segement društvenog razvoja, a ne kao luksuz ili nepotrebni trošak. U opštinama sa višim izdvajanjima za sport, sportski klubovi mogu da angažuju kvalitetnije trenere i rad sa decom i mladima, da obezbede bolju opremu, da organizuju više takmičenja i da podrže veći broj sportista. To se direktno odražava na rezultate, na masovnost bavljenja sportom i na zdravlje stanovništva, navodi Dragomir Pop Mitić iz Užičkog centra za ljudska prava i demokratiju.

NADA ZA BUDUĆNOST

– Uprkos trenutnim razlikama, postoje pozitivni primeri i inicijative koje bude optimizam. Opštine Vrbas i Temerin svojim izdvajanjima pokazuju da je moguće dati prioritet sportu čak i u ograničenim budžetskim okvirima. Dobar primer može biti zarazan. Nadamo se da će opštine koje trenutno manje ulažu u sport videti konkretne benefite koje imaju zajednice sa većim izdvajanjima i da će slediti njihov primer, zaključuje Pop Mitić.

2 KOMENTARA

  1. Jadna i bedna je opština koja godišnje da više para jesnom privatniku iz Novog Sada da kosi travu nego svim bečejskim sportskim klubovima zajedno!

  2. Izdvajanja Bečejske opštine za sport se vrtoglavo smanjuje, a vrednost automobila koji privatno voze opštinski funkcioneri vrtoglavo raste! Odakle pare za privatne automobile koji vrede 60.000, 80.000 hiljada evra i više? a plate im zvanično 800 evra!

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име