Upornost istraživačkog tima isplatila se i krajem avgusta je, bez obzira na manjak novca i situaciju koja je izvazvala pandemija, prošle godine pokrenuto novo istraživanje lokaliteta „Stari grad“ na obali Tise kod Novog Bečeja, okončano u prvoj fazi, uz najave da će se dogodine nastaviti.
Tvrđava, iako se lokalitet zove „Stari grad“, zapravo i nije grad, već dobro utvrđena stanica na Tisi za kontrolu plovidbe, carinjenje i skladištenje robe. Međutim, to su jedini značajniji ostaci srednjevekovne fortifikacije na Tisi, jer nema sličnih kraj Segedina, Sente ili Titela.
U početnom istraživanju arheologe interesuje stepen očuvanosti elemenata utvrđenja – kao što su kula, kapija, iskošeni ispusti na zidovima…
Cilj istraživačkog tima je da lokalitet „Stari grad“ što detaljnije istraže, vrate ga zavičajnoj istoriji, otvore za nautiku i turizam, te da on vremenom izraste u arheološki park na vodi. Zato su arheološkoj ekipi dodali i ronioce.
-Od severozapadne kule nisu sačuvani zidovi, ni temelj, ali ima ostataka u nivou supfundamenta u vidu debelih hrastovih šipova. Ista tehnika gradnje primenjivala se, recimo, u Veneciji. Zahvaljujući roniocima, akcenat je ovog leta stavljen na severnom bedemu, koji je pod vodom i ceo je trasiran. U suvozemnom delu, zbog manjka novca, otvorena je sonda manje površine i fokusiralo se na tačke za koje se, po arhivskom nacrtu, slutilo da će dati najznačajnije rezultate, kaže Raško Ramadanski, kustos arheolog Gradskog muzeja Bečej.
Iako se lokalitet „Stari grad“ nalazi na teritoriji Novog Bečeja, inicijator istraživanja je Gradski muzej iz Bečeja, pa je logično da je rukovodilac iskopavanja kustos arheolog ove kuće Raško Ramadanski.
Sadržaj je kreiran u okviru projekta „Vladavina prava pod lupom: Ka većem ostvarivanju prava građana opštine Bečej” koji je sufinansiran iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.