Predstavnici subotičkih javnih preduzeća, gradske uprave, ustanova kulture i socijalne zaštite, kao i druga preduzeća koja imaju svojstvo naručilaca, odnosno u obavezi su da tokom kupovine roba, usluga i radova, poštuju odredbe Zakona o javnim nabavkama imali su priliku da govore o izazovima u primeni propisa i da predlažu izmene koje pre svega doprinele efikasnijem sistemu javnih nabavki.
Pojedine vrste nabavki, poput nabavke električne energije, teško je planirati, a još je teže obezbediti konkurenciju, rečeno je između ostalog na debati „Izazovi javnih nabavki na lokalnom nivou“ održanoj u Novoj opštini u Subotici.
Podela tržišta među ponuđačima, rečeno je i u Subotici, donosi manje ponuda, a službenici ne vide način kako bi se zakonski predupredio taj problem i kako bi postupci javnih nabavki rezultirali uštedama u javnim budžetima.
I ovde, kao i drugim mestima gde se debatovalo širom zemlje, o problemima u primeni Zakona o javnim nabavkama, predlagalo da se pragovi podignu, kao i da se u slučajevima poput remonta koji se odnosi na osnovnu delatnost preduzeća, skrate rokovi.
Pojedini službenici za javne nabavke kažu da rukovodstvo ne opredeljuje dovoljna sredstva da se pohađuje obuke, da su seminari skupi, te da ovakvi i slučni skupovi budu retki i služe da se razmene iskustva sa kolegama.
Prisutni ocenjuju da je Portal javnih nabavki protekle četiri godine dosta unapređen i da je skratio procedure.
Cilj ovakvih skupova jeste prikupljanje informacija o problemima i izazovima i rešenjima što će kasnije biti formulisano kao preporuke za unapređenje sistema javnih nabavki.
Debata „Izazovi javnih nabavki na lokalnom nivou“ organizuje se širom Srbije u okviru projekta „Manje korupcije, bogatije društvo“ koje zajedno sprovode Bečejsko udruženje mladih, Užički centar za ljudska prava i demokratiju i Podrinjski antikorupcijski tim uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Holandije kroz MATRA program.