Dijabetes je opaka bolest ako se ne kontroliše, a ukoliko se vodi računa o svom zdravlju je stanje i sa njim se može imati dobar kvalitet života.
Uspeh u lečenju dijabetesa, bez obzira na tip šećerne bolesti i starosnu dob obolelog, ne zavisi samo od medicinskog tima i savremene terapije, nego velikim delom od motivisanosti obolelog i podrške koju dobija od porodice, ovim rečima je počeo svoju besedu na obeležavanju Svetskog dana dijabetesa predsednik lane osnovanog Dijabetološkog saveza Vojvodine Radoslav Ivanović.

Upravo iz tog razloga je razumljivo što se ovogodišnje obeležavanje Svetskog dana dijebetesa širom Planete održava pod sloganom „Porodica i dijabetes“. Tako je bilo i u Bečeju, gde je ovdašnje Društvo za borbu protiv šećerne bolesti u Gradskom pozorištu bilo domaćin prigodne svečanosti. Pored stotinak bečejskih šećeraša, svečanosti su prisustvovale i delegacije društava iz Bačkog Petrovca, Zrenjanina, Žablja, Malog Iđoša…
-Prema lanjskim podacima, u svetu je preko 420 miliona obolelih od dijabetesa, u Srbiji je oko 750.000, a u Vojvodini oko 270.000 osoba. Da nesreća bude veća, iz godine u godinu ove brojke se povećavaju. Iskustveni podaci kazuju da dijabetes ima, a ne zna za to, još toliko osoba, pa je edukacija i propagiranje značaja prevencije vrlo bitno. Koliko je dijabetes opaka bolest svedoče podaci da svakih osam sekundi neko umre od posledica šećerne nolseti, svakih 30 sekundi nekome se amputiraju ekstremiteti, svakih pet minuta neko doživi srčani udar… U Srbiji je dijabetes među prvih pet vodećih uzroka smrtnosti i godišnje umre oko 3.000 ljudi. Kad se zna da u 90 odsto slučajeva dijabetesa „tipa 2“ prevencija pomaže, onda je razumljivo što je uloga društava za borbu protiv šećerne bolesti da raznim vidovima edukacija podigne nivo zdravstvene kulture i upozna sa iskustvima pravilnog lečenja, dodaje Radoslav Ivanović.

Upravo iz tog razloga Dijabetološki savez Vojvodine želi da se u svim opštinama formiraju društva i da članovi uzmu aktivno učešće u realizaciji brojnih utvrđenih zadataka, među kojima je i saradnja sa udruženjima roditelja dece sa dijebetesom, društvima osoba s invaliditetom i ostalim humanitarnim organizacijama.

Posle dvočasovnog programa, okrepljenje je stiglo u vidu koktela | Foto: Vlastimir Jankov
Atraktivnosti obeležavanja Svetskog dana dijebetesa u Bečeju doprineli su dr Berislava Vulete predevanjen „Pokret i dijabetes“, prof. dr Đorđe Psodorov je govorio na temu: „Kvalitet salašarske ishrane“, a publicista Miroslav Božin je predstavio turističko-gastronomski vodič „Salaši za vas“. Sve su oplemenili svojim nastupom dečji hor „Bubamare“ vođen profesorkom Djijantom Lovaš i tamburaški orkestar „Legrand“.