Drvetu, koje je krajem septembra palo na parkingu kod kružnog toka na Čilagu i tom prilikom oštetilo parkirane automobile, nedostajala je znatna masa korenovog sistema, navodi se u izveštaju šumarskog inženjera.

U izveštaju se, takođe, navodi da je drvo bilo zdravo, ali da nije bilo ukorenjeno.

– Na delu trupca koji je bio u zemlji uočljive su male, tanke, gusto isprepletene korenove dlačice koje je stablo proizvelo tokom vegetativne sezone, kako bi se prehranilo. Međutim, ova masa korenskih dlačica nije dovoljno da ukoreni stablo u dubećem položaju. Ono što je uočljivo je da izostaje znatna masa korenovog sistema, navodi se u izveštaju stručne saradnice na poslovima održavanja javnih zelenih površina JP „Komunalac“ Jasne Subakov.

Drvo se srušilo zbog odstranjenog korena

Iz preduzeća kažu da će nadležni organi utvrditi ko je odgovoran za načinjenu štetu. Inače, ovo je po evidenciji „Komunalca“ bio 12. slučaj rušenja stabla u toku 2020. godine.

Drvo kod Čilaga obrušilo se na vozilo u vlasništvu sugrađanina B. G, koji za portal MojBečej.rs kaže da je šteta na automobilu totalna, te da je sada primoran da na posao ide taksijem.

– Šteta na automobilu je totalna i nema šanse da se popravi. Pošto sam ostao bez auta, moram da koristim taksi kako bih išao na posao, pošto živim daleko, i to su mi sada dodatni troškovi. Inače, svakog dana idem tu u prodavnicu i stvarno mi nije svejedno nakon ovoga što se desilo, jer sam ja u tom trenutku mogao da budem u vozilu. Odmah sam slučaj prijavio policiji, ali sam rešio i da angažujem advokata, kaže on.

Šteta na automobilu je totalna

Da li će štetu platiti JP „Komunalac“, u čijoj je nadležnosti održavanje javnih zelenih površina, ili izvođač radova koji je bio angažovan na rekonstrukciji trga Čilag koja je završena početkom 2019. godine, biće utvrđeno nakon postupka koji je pokrenuo advokat oštećenog.

Inače, samo dve nedelje nakon ovog događaja i svega par dana posle volonterske akcije uređenja Goranskog parka koja je bila organizovana početkom okrobra meseca, nekoliko stabala se srušilo i u Goranskom parku, ali ko je odgovoran za to utvrdiće nadležni, navodi se u odgovoru JP „Komunalac“.

Drvo u Goranskom – 15 oktobar | Foto: O. L.

Sadržaj je kreiran u okviru projekta „Vladavina prava pod lupom: Ka većem ostvarivanju prava građana opštine Bečej” koji je sufinansiran iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

3 KOMENTARA

  1. Pitanje za Plavšića i Tošića.
    Šta je radila studentska zadruga Mašinac za 2 miliona dinara u Goranskom parku? Šta su sekli kad se ,,nekoliko drveta srušilo u Goranskom parku“ samo nekoliko meseci posle te njihove skupocene akcije! Plavšić je tada rekao da se seklo i orezivalo preko 170 stabala… Otkud sad ova rušenja ako je Mašinac odradio ili kako vidimo ipak nije odradio, a pare uzeo! Hoće li Plavšić konačno biti smenjen?

  2. Laički gledano, ne može biti Komunalac kriv, nego izvođač radova. Nije Komunalac sekao korenje, već radnici izvođača. Komunalac ne može znati kojem je stablu odstranjeno korenje, naročito ne onda, ako je drvo inače zdravo i pustilo toliko korena da bi se donekle prehranilo.

    • Kriv je zato što on mora da radi nadzor radova! Šta rade gospoda zaposlena u Komunalcu koja za taj posao primaju plate? Ne može neko da seče drveće i korenje u centru gradu a da to oni ne znaju! Isto i za Goranski kako je Mašinac radio posao seče, ko ih je kontrolisao i koja su drva isečena kad drveće ponovo pada? I to kako vidimo suva i bolesna! Pa šta su studenti sekli? Zar stručnjaci iz Komunalca ne bi trebalo da pregledaju i označe stara, bolesna i suva stabla? Da li drvo treba nekog da povredi ili daleko bilo ubije da bi se gospoda radila svoj posao? Nestručnima otkaz i dovedite stručne ljude koji će znati da rade svoj posao dok ne bude kasno!
      A izgovor da sa padajućim stablima po gradu nemaju veze je uvek loš izgovor za nerad i ne znanje! Ko im je direktor i ne čudi da tako rade!

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име