Srbija u ovom trenutke ne može da pohvali ekonomskom situacijom, niti trošenjem javnih sredstava na adekvatan način. Oblasti javne potrošnje poput javnih nabavki, javno privatna partnerstva, međudržavni ugovori i državna pomoć posebno izuskuju pažnju civilnog društva.

Naše društvo važi za koruptivnije u odnosu na države u kojima su javno privatna partnerstva više i od ranije zastupljena, kaže naš sagovornik ekonomista Miroslav Prokopijević.

Javne nabavke su izvor korupcije, uprkos činjenici da organizacije civilnog društva i nezavnisne institucije ulažu napor da se ova oblast kontroliše na pravi način, da se dobra, radovi i usluge nabavljuje po načelima zakona o javnim nabavkama i da novac građana bude utrošen na ono što je zaista potrebno.

Nezavisne institucije važne su za kontrolu javnih nabavki, ali država ih na određeni način ograničava.

Kako je kontrola državnih organa neodgovarajuća, tako je zadatak civilnog društva za monitoring javne potrošnje sve važniji.
Državna pomoć prevelika je za potrebe našeg društva, a srazmerno količini novca i ne transparentnosti i ne postojanja kontrole te oblasti javne potrošnje, jesu zloupotrebe.

Vlast u Srbiji nema snage da se izbori sa huliganima na sportskim utakmicama, a sa druge strane aktuelne su pomoći klubovima, što jeste državna pomoć, koju mora da reguliše poseban zakon i da bude otvorena za kontrolu civilnog društva, građana.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. Medijski sadržaj nastao je u okviru projekta „Otvoreno o korupciji: Za više transparentnosti i odgovornosti u potiskim javnim finansijama“, koji finansira Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име