Između opštine Bečej, Bečejskog udruženja mladih i Opšteg udruženja preduzetnika Bečej danas je potpisan sporazum o unapređenju učešća građana u procesima donošenja odluka, kojim će se aktivirati mehanizam Građanska stolica.
Ovim će u buduće zainteresovani građani, po prethodnoj prijavi i proceduri koju će sprovoditi posebno koordinaciono telo koje će činiti predstavnici potpisnika sporazuma, moći da govore na sednicama skupštine opštine Bečej, ali bez prava glasa, jer to ipak pripada jedino odbornicima izabranim na lokalnim izborima.
Opština Bečej biće prva lokalna samouprava u Republici Srbiji koja će na ovaj način povećati transparentnost i učešće građana u donošenju odluka.
Predsednik opštine Bečej Dragan Tošić kaže da je ovo nastavak saradnje sa udruženjima građana na omogućavanju uslova za što veće ušešće građana u donošenju odluka na lokalnom nivou.
Goran Relić, predsednik Opšteg udruženja preduzetnika Bečej, navodi da je lokalna samouprava učinila dosta na polju usluga prema građanima, kao i da ovaj sporazum za cilj ima unapređenja poslovnog ambijenta.
Potpisivanju sporazuma prisustvovao je i programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić, organizacije koja sprovodi merenja indeksa transparetnosti lokalnih vlasti, a opština Bečej je ujedno i najbolje rangirana za prošlu godinu.
Već za prvu narednu sednicu lokalne skupštine građanska stolica biće postavljena u sali opštine Bečej. Tome će prethoditi otvaranje imejla [email protected] posredstvom kog će građani proslediti prijavu na formularu koji će biti objavljen na sajtu opštine Bečej. Pored toga, biće potrebno da se dnevni red, sa skupštinsim materijalom, objavi na opštinskom sajtu blagovremeno uoči sednice lokalnog parlamenta.
Sadržaj je kreiran u okviru projekta „Vladavina prava pod lupom: Ka većem ostvarivanju prava građana opštine Bečej” koji je sufinansiran iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Čemu sad stolica za građane? Pa zar odbornici nisu ti koji treba da govore u ime građana? Zar odbornici ne treba da pričaju sa građanima i da njihove probleme i predloge iznose na skupštini? Žalosna je Bečejska skupština gde odbornici samo ćute i samo dižu ruke.za glasanje! Pod hitno treba menjati izborni zakon i odbornike birati po imenu i prezimenu, a ne da ih stranka postavlja! Hoću svog odbornika! Hoću da on zastupa moje.i interese ostalih građana opštine, a ne da zastupa interese pojedinaca na vlasti i stranke na vlasti! Opštinu podeliti na 30 oblasti i svaka oblast da direktno bira svog odbornika! A ne ovako većina odbornika iz Bečeja, a pojedina mesta opštine nemaju ni jednog.
Sastav skupštine opštine Bečej čine
– čak 28 odbornika iz Bečeja
– 6 odbornija iz B.Petrovog sela
– 2 odbornika iz Bačkog Gradišta
– 1 odbornik iz Mileševa
– 0 odbornika iz Radičevića
– 0 odbornika iz Drljana
A stolica za koju će građani prvo trebati da se prijave, pa da obrazlože šta će da kažu ili pitaju, pa onda cenzura, jasno je da će samo podobni građani sa podobnim pitanjima i pohvalama za vlast moći da sednu u tu stolicu!
Prijatelju 28 ćutologa iz Bečeja vredi jednako onoliko koliko i NULA odbornika iz Radičevića i NULA odbornika iz Drljana!
Svaka čast na napisanom!
Sve od reči do reči istina!
Iskreno, mene bi bili sramota da 4 godine sedim na Skupštinskim sednicama i da nijednom ne izađem za govornicu da nešto kažem! Al, valjda je to do kućnog vaspitanja, karaktera, kulture, intelekta, obrazovanja, obraza…