Advokat Ivan Ninić, nekadašnji saradnik Saveta za borbu protiv korupcije, govorio je za portal MojBečej o stanju u srpskom pravosuđu i vladavini prava.
Još kao učenik srednje škole Ninić je javnosti postao poznat kad je otkrio zloupotrebe u prosveti.
Kako je u razgovoru istakao – samo građani koji znaju propise mogu da ostvare svoja prava. Ivan Ninić je na seminaru Bečejskog udruženja mladih u okviru projekta „Više odgovornosti u lokalnoj vlasti“ koji podržava Međurodni centar Ulof Palme iz Beograda govorio o stanju u pravosuđu, vladavini prava i odgovornosti medija.
Kako kaže – svakodnevno se beleži masovno kršenje prava građana upravo od onih koji bi ta prava trebalo da štite.
U razgovoru za portal MojBečej je bilo reči i o tužilačkim nivoima odlučivanja i tužilačkoj istrazi. Za našeg sagovornika je pravosuđe u Srbiji na najnižim granama.
Ninić se kao advokat i prethodno kao novinar – istraživač, bavio javnim nabavkama koje su u Srbiji sinonim za korupciju.
-Mi nemamo privredu, imamo dogovorenu ekonomiju, navodi naš sagovornik.
Našeg smo sagovornika pitali da li primećuje efekte promene Ustava u oblasti pravosuđa povodom kojih je u januaru 2022. godine organizovan referendum.