A 16 nap a nők elleni erőszak megszüntetéséért elnevezésű kampány november 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének a nemzetközi napján vette kezdetét, és december 10-én, az emberi jogok világnapján ér véget.
A világkampányban száz országban közel 1.700 szervezet vesz részt.
A Bánáti Roma Női Háló által szervezett eseménysorozatot a Jogom van nemet mondani! elnevezésű kampány nyitja meg, amely arra szeretné felhívni a nők figyelmét, hogy jelentsék a hatóságoknak az elszenvedett erőszakot – ennek érdekében a szervezet önkéntesei tájékoztató anyagokat osztanak majd ki és egy törökbecsei billboardon is támogató üzenetet tesznek közzé a női áldozatoknak.
Danica Jovanović koordinátor elmondta: a szervezet 16 nap alatt az UNWOMEN szerbiai irodájának a támogatásával, valamint a Vajdasági Multietnikus Feminista Háló segítségével több helyi akciót is megszervez. Ezek egyike a nemi alapú diszkriminációról és erőszakról szóló beszélgetéssorozat lesz, amellyel azokat a vidéki lányokat és asszonyokat szeretnék megszólítani, akik az elszigeteltségük miatt nem juthat hozzá az információkhoz és az erőszak elleni védelmet nyújtó helyi szolgáltatásokhoz.
A kampány ideje alatt négy fontos nemzetközi napról is megemlékeznek majd a szervezők, ezek december elsején az AIDS elleni harc világnapja, december 3-án a fogyatékkal élők nemzetközi napja, december 6-án a montreali vérengzés évfordulója, valamint december 10-én az emberi jogok nemzetközi napja.
A roma nők helyzete sajátos a társadalomban, őket már nagyon korán, kiskorúként férjhez adják, ezért kimaradnak az iskolából, és emiatt szinte semmi esélyük munkát találni.
A járványhelyzet tovább rontott a helyzetükön, de a falun élők és a fogyatékkal élő nők helyzetén is: az erőszak, az elszigeteltség, a tájékozatlanság, a technológiai hátrány miatt nem tudnak érvényt szerezni a jogaiknak.
A Bánáti Roma Női Háló 2020-as felmérése szerint a helyzet aggodalomra ad okot, és a marginalizált nők 2021-ben sem tapasztaltak javulást a helyzetükben.
-A háló és a törökbecsei Roma Egyesület nem csak a nemzetközi és országos kampányok idején dolgozik az erőszak megfékezésén. Mi minden nap erre törekszünk, és arra ösztönözzük a bántalmazott lányokat és asszonyokat, hogy jelentsék, ha erőszak áldozatai lettek, és hagyják el a bántalmazójukat. A mostani kampányunk ideje alatt több programunk is lesz: élő műsorral jelentkezünk, amelyben az erőszakról és a korai házasságokról lesz szó, billboardokon fogjuk népszerűsíteni Törökbecsén az erőszak jelentését, beszélgetéseket szervezünk kis közösségekben, egy kisfilmben bemutatjuk a fogyatékkal élő roma nők helyzetét, végül pedig egy az emberi jogok nemzetközi napjára szervezett konferencián az intézményvezetőkkel fogunk beszélgetni a roma nők gondjairól – mondta el Vesna Ćerimović a törökbecsei Roma Egyesület képviseletében.
A szervezet a kisebbségek nyelvén munkanapokon a 023/774-959-es telefonszámon nyújt tájékoztatást és támogatást a betelefonálóknak, a 063/819-4451-es és a 061/659-0117-es telefonszámokon pedig a hét minden napján éjjel-nappal várják a bajba jutottak telefonhívását.
Sadržaj je kreiran u okviru projekta „U sred stvari: Profesionalnim informisanjem ka unapređenju položaja mađarske nacionalne manjine u Srbiji – A dolgok közepébe: Professzionális tájékoztatással a szerbiai magyar nemzeti kisebbség helyzetének a javításáért“ koji je sufinansira Ministarstvo kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.