U Bečej su zahvaljujući neformalnoj grupi „Komšije za komšije“ iz naselja „Sever Đurkić“ stigli učionica na otvorenom i betonski stoni tenis, kao nagrada za „Najlepšu kišnu baštu Srbije“ u okviru projekta „Niklo kao ja“.

Projekat realizuje kompanija A1 Srbija, a kao deo te nagrade, lokalna zajednica obogaćena je prvom edukativnom učionicom na otvorenom u Predškolskoj ustanovi „Labud Pejović“ i prvim betonskim stolom za stoni tenis koji je postavljen uz sportsko igralište u naselju „Sever Đurkić“, čime se dodatno osnažuju obrazovni potencijal i društvena povezanost grada.

Kreiranje edukativne učionice započeto je prošle jeseni, a njen završetak se očekuje ovog proleća. Ova jedinstvena učionica na otvorenom, prva takve vrste u Bečeju, biće mesto gde će buduće generacije najmlađih bečejaca kroz interaktivno učenje otkrivati tajne prirode, životinja i ekologije.

Stanari naselja „Sever Đurkić“, koji su inicirali učešće u kreiranju „Najlepše kišne bašte Srbije“, kao nagradu su dobili i prvi betonski sto za stoni tenis u Bečeju. Ovaj sto će postati centar druženja i rekreacije, namenjen ne samo stanarima naselja, već svim građanima Bečeja.

U okviru projekta „Niklo kao ja“ Bečej je postao jedan od deset gradova u Srbiji koji su među prvima dobili kišne bašte – urbane zelene površine koje pomažu u ublažavanju posledica obilnih kiša, poplava i klizišta u urbanim sredinama. Proglašena kao najlepša, bečejska bašta dopunjena je novim vrstama biljaka i mobilijarom te je transformisana u aromatični vrt. Cilj projekta je direktan odgovor na negativne posledice klimatskih promena, a realizuje se u saradnji sa Udruženjem građana Ekonaut i lokalnim samoupravama.

-Aromatični vrt, smešten u naselju „Sever Đurkić“, uređen je od strane tima profesionalnih baštovana uz podršku zajednice Komšije za komšije. Ovaj vrt obogaćen je višegodišnjim dekorativnim biljkama koje pružaju hranu za ptice i privlače insekte, čime se podržava biodiverzitet. „Neke vrste biljaka u svojim listovima i cvetovima sadrže aromatična ulja koja svakodnevno isparavaju, pružajući mirise podsećajuće na Mediteran. Takve materije predstavljaju lekovita svojstva biljaka, pa na otvorenom prostoru mogu biti prava biljna apoteka. Takođe, insekti kao što su pčele i drugi oprašivači često posećuju upravo ove biljke zbog obilnog cvetanja, nektara i polena, izjavio je Vladimir Milutinović, pejzažni arhitekta i saradnik UG Ekonaut.

U blizini vrta nalaze se kućica za ptice i hotel za insekte. Takvi vrtovi, osim što doprinose očuvanju životne sredine, imaju značajan uticaj na mentalno zdravlje i kvalitet života svih nas, jer pružaju prostor za relaksaciju, odmor i opuštanje.

Prošle godine, projekat je doneo potpuno nove urbane vrtove u deset gradova, dok je u deset gradova sa postojećim baštama vršeno unapređenje i proširenje zelenih površina.

1 KOMENTAR

  1. Ovim ljudima treba dati da vode grad. Uredjuju grad jer ga vole, a ne ko ovi na vlasti koje interesuje samo otimanje od naroda i lopanje novaca u svoje nove kuce, vikendice, kafane, lokale, automobile a grad nikada siromasniji, prljaviji i zapusteniji.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име