14. mart | mesto za brašno, testo, konzerve
14. mart | mesto za brašno, testo, konzerve

Miomira Mašić Ostojić se javlja iz mesta udaljenog desetak kilometara od Ciriha i za serijal „Korona virus u svetu iz ugla naših ljudi“ portala MojBečej.rs govori o merama Švajcarske tokom pandemije, kao i o ponašanju građana koji, kako navodi, do sada nisu doživeli ništa nalik ovoj kriznoj situaciji.

U momentu dok razgovaramo, Švajcarska broji više 10.000 zaraženih. Broj se povećava za oko 1.000 svaka 24 sata. Prema procenama lekara koji su uključeni u borbu protiv ovog virusa, u sledeće dve nedelje se očekuje da broj novoobolelih u Švajcarskoj dostigne najveći broj, a posle toga, kako je pretpostavljeno, počne da opada.

-Veliki broj hotela je zatvoren do daljnjeg. Hotel u kojem ja radim je prošle nedelje zatvorio jedno krilo, a očekuje se da sledeće nedelje u potpunosti bude zatvoren. Mnogo zaposlenih je ostalo bez posla. Srećom, država je preduzela mere kako ne bi došlo do ekonomskog kolapsa u zemlji. Većina zaposlenih je potpisala da je saglasna sa skraćenim radnim vremenom tj. primanjima od 80 odsto. U ovom slučaju, deo primanja finansiraju poslodavci, a deo Kanton Cirih. U firmama gde je to moguće, poslovi se obavljaju od kuće. Deo zaposlenih u hotelima koji su bez posla se šalju kao ispomoć u bolnice ili na druga radna mesta, priča za portal MojBečej Miomira, mnogima poznata kao Mia.

Miomira Mašić Ostojić
Miomira Mašić Ostojić

Oni koji svoj posao ne mogu da obavljaju od kuće, svakodnevno odlaze na posao bez obzira na situaciju.

– Škole i vrtići ne rade već nekoliko nedelja. Većina prodavnica je zatvorena. Izuzetak su apoteke, banke, dostava hrane, prodavnice telefonskih operatera i prodavnice sa prehrambenom robom. Pre ulaska u radnju obavezna je dezinfekcija ruku i svako dobija broj. Na taj način se kontroliše broj ljudi koji su prisutni u prodajnim objektima. Razmak prilikom čekanja da uđeš u radnju je obavezan. Pojedina mesta na rafovima su prazna, i to ona koja treba da imaju testa, brašno, kvasac, iako u radnjama ima dovoljno namirnica i sredstava za higijenu, objašnjava naša sagovornica.

Svakodnevno se informiše o situaciji u zemlji u kojoj živi već nekoliko godina.  Prati situaciju i u Srbiji i upoređuje mere dveju država u zaustavljaju širenja virusa.

– Pratim internet stranicu FOPH (Federal Office of Public Health www.bag.admin.ch) i tu dobijam informacije putem aplikacije Alertswiss koja mi je instalirana na telefonu. Iako je ovde broj obolelih znatno veći od broja obolelih u Srbiji, mere nisu toliko stroge. Granice Švajcarske su zatvorene samo nekoliko dana posle granica Srbije. Iako se Cirih nalazi na samo 200 kilometara od Bergama u Italiji, još uvek nema ograničenog kretanja za ljude trećeg doba. Preporuka za sve je da ostanu kod kuće i da ne izlaze ukoliko to zaista nije neophodno. Komšinica, koja pripada rizičnoj grupi, mi je pre neki dan rekla da ona ne razume sve ovo i da Švajcarci nikada nisu imali sličnu situaciji ovoj, navodi.

 14. mart, ulaz na izložbu „Van Gogh live“ kada je sve još radilo

14. mart, ulaz na izložbu „Van Gogh live“ kada je sve još radilo

Na javnim mestima stvari nisu uobičajene, ali se pravila poštuju.

– Maksimalan broj kretanja u grupi je pet osoba, ali na udaljenosti od dva metra. Ko krši pravila, sledi mu novčana kazna. Od ovog ponedeljka je po drugi put redukovan red vožnje za javni prevoz. Privatne lekarske ordinacije ne primaju pacijente lično, nego se putem telefona konsultujete sa lekarom koji vam elektronskom poštom pošalje recepte. U apoteci je dovoljno pokazati da u telefonu imate elektronski format recepta i lek dobijate bez problema. Nažalost, informacije o broju obolelih nisu toliko transparentne kao u Srbiji i ne mogu da vam kažem da li ima obolelih u mestu gde živim. Nisam uplašena, ali se trudim se da se zaštitim koliko je to moguće, objašnjava Mašić Ostojić.

Poseta Bečeju izostaće neko vreme, kao i tradicionalna manifestacija „Cvetna pijaca” u organizaciji udruženja Biber koje je osnovala.

– Godinu dana nisam bila u Bečeju, ali kako svako od nas može da bude prenosilac virusa, odložila sam svoj dolazak. Cvetnu pijacu, ovog proleća nećemo moći da organizujemo i da na taj način, kako smo to ranije činili, obeležimo dolazak proleća. Ono što je najvažnije sada jeste zdravlje svih nas, zaključuje naš razgovor Miomira Mašić Ostojić.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име