Svesni nedostatka stručne pomoći u oblasti mentlanog zdravlja mladih u našoj opštini, predstavnici Bečejskog udruženja mladih odlučili su da proaktivno reaguju na ovaj problem.
Održana je radionica, gde su mladi informisani i osnaženi da budu vršnjačka podrška u oblasti mentalnog zdravlja.
– Bitno je informisati mlade na koje načine mogu da budu podrška, da nauče kako da detektuju izazove sa kojima se mladi međusobno suočavaju. Radionica je, takođe, važna zato što je to razmena iskustava i informacija i ideja za naredne radionice i projekte, pogotovo u malim sredinama, rekla je psihološkinja Dragana Arsenić.
Pre same radionice, predstavnici Bečejskog udruženja mladih su učestvovali i sprovodili razne aktivnosti na lokalnom nivou.
– Naš cilj jeste da dobijemo savetovalište za mlade ili neku stručnu pomoć, zato što adekvatna ne postoji u Bečeju. Sproveli smo anketu, gde smo pitali mlade osobe iz opštine, kakvo je njihovo mentalno zdravlje, koji su to problemi sa kojima se susreću, da li su informisani o svim problemima i da li bi koristili savetovališta ili stručnu pomoć, koja im može biti pružena. Realizovali smo i sastanak sa novoformiranim Timom za mentalno zdravlje mladih opštine Bečej, gde smo im predstavili rezultate ankete, istakla je Ivana Onjin.
Ovaj događaj je produkt treninga Krovne organizacije mladih Srbije koji je realizovan kao deo nacionalne kampanje za mentalno zdravlje u okviru projekta “Unapređenje mentalnog zdravlja mladih kroz razvoj kapaciteta lokalnih aktera 1.0“ koji finansira Ministarstvo turizma i omladine Republike Srbije.