Prvih 20 dana januara korisnici Narodne kuhinje u opštini Bečej (procena je da ih ima oko 250 – 300) nisu dobijali obroke. Isporuka obroka nastavila se od 20. januara, budući da je sa Gerontološkim centrom Bečej koji je ranije pružao tu usluga zaključen ugovor na tri meseca.
Iz kog razloga je u januaru ove godine prestala da se pruža usluga narodne kuhinje, kako je u ovom trenutku rešena situacija vezano za narodnu kuhinju, ko je trebalo da raspiše postupak javne nabavke za narodnu kuhinju, kada je opština Bečej upoznata sa ovim problemom, upitali smo direktora Gerontološkog centra Bečej Đerđa Rica, koji je, kako smo saznali, na bolničkom lečenju.
– Mi smo u celoj toj prici sporedna karika, mi smo samo izvršioci ugovorenih obaveza. Nosioci su opština, koja finansira, Crveni krst, koji obezbeđuje namirnice, Centar za socijalni i rad koji donosi odluke ko može da koristi te usluge. Mi smo samo izvršioci poslova, objasnio je direktor Gerontološkog centra Bečej Đerđ Ric.
-Od 2015. godine je na snazi Uredba vlade RS o zabrani zapošljvanja novih zaposlenih. Gerontološki centar je u poslednje vreme napustilo oko 15 zaposlenih, a na njihovo mesto nismo primali ljude, jer nismo dobili dozvolu za to. Znači, u deficitu smo što se tiče radnika. Godinama nas pritiska taj problem. Sa druge strane, vozni park nam je zastareo, stalno su nam vozila u kvaru, a svaki dan treba da pređu oko 100 kilometara da bi obrok stigao korisnicima narodne kuhinje. Stav Gerontološkog centra Bečej jeste da više nismo spremni po pitanju ljudstva i tehničke infrastrukture da vršimo tu uslugu. Avgusta 2019. godine smo šefica računovodstva i ja lično bili u opštini i signalizirali na taj problem. Obećali su da će oni razmatrati rešavanje pitanja narodne kuhinje. U decembru smo se obratili opštini po istom pitanju pismenim putem da ćemo obustaviti pripremanje i dostavu hrane po isteku ugovora, tj. od 1. januara 2020. godine. Mi smo dosledno ispoštovali ugovorenu obavezu, isporučivali smo hranu do kraja godine, dokle je ugovor bio na snazi. Pošto nije nađeno odgovarajuće rešenje sa strane opštine, tj. naručioca ovog posla, u dogovoru sa opštinom smo aneksirali ugovor na tri meseca, da korisnici ne bi ostali bez obroka u zimskom periodu. Mi ćemo i dalje imati problem sa zaposlenima i sa vozilima, međutim apelirajući na dugogodišnju dobru praksu, napominjem da smo među prvim opštinama uveli tu uslugu pre mnogo godina, i rukovodeći humanim osećajima, još tri meseca Gerontološki centar će kuvati i distibuirati obroke za narodnu kuhinju, napisao je u svojim odgovorima na pitanja u vezi sa prestankom rada narodne kuhinje u Bečeju direktor Gerontološkog centra Bečej Đerđ Ric.
Pitanja u vezi sa finansiranjem usluga socijalne zaštite, pa i narodne kuhinje, upitili smo i šefici odseka za javne nabavke u opštini Bečej Jovani Topić.
-Na osnovu člana 111. Zakona o socijalnoj zaštiti, člana 44. stav 1. tačka 1. i 6. Zakona o lokalnoj samoupravi člana 47. stav 1. tačka 1. i 29. Statuta opštine Bečej zaključen je ugovor o obezbeđenju uslova za rad Narodne kuhinje između opštine Bečej, Ustanove socijalne zaštite Gerontološki centar Bečej, Centra za socijalni rad Bečej, Crvenog krsta Bečej po kojem Crveni krst dostavlja namernice Gerontološkom centru dok opština Bečej delimično refundira deo troškova Gerontološkog centra u iznosu od 3.490.000 dinara. Ukoliko opština Bečej u budućnosti bude plaćala celokupan iznos troškova usluge narodne kuhinje, a ne samo delimično refundirala deo troškova, a taj iznos bude prelazio iznos iz člana 27. stav 1. tačka 3. ZJN navedene usluga će biti uvrštena u plan javnih nabavki, odgovor je Topićeve u vezi sa pitanjem čija je obaveza bila da finansira i sprovodi postupak javne nabavke tokom 2019. i 2020. godine za usluge narodne kuhinje u Bečeju.
Što se tiče ostalih usluga iz oblasti socijalne zaštite za koje su potrebni postupci javnih nabavki, ona dodaje da je Centar za socijalni rad preuzeo sprovođenje usluga socijalne zaštite za koje prima namenske transfere od resornog ministarstva.
–Centar za socijalni rad Bečej je u postupku licenciranja, za sada je procedura licenciranja obustavljena iz razloga što se očekuje da se ovih dana u skupštinskoj proceduri nađe izmena Zakona o socijalnoj zaštiti, a isto tako izmenama Zakona o javnim nabavkama su definisane nabavke iz oblasti socijalne zaštite na koje se isti ne primenjuje do pragova navedenih u članu 27. ZJN-a. Nakon izmena i usklađivanja odredbi oba zakona postupićemo u skladu sa zakonskim obavezama, navodi šefica Odseka za javne nabavke opštine Bečej.