Trenutak za dugo pamćenje
Trenutak za dugo pamćenje

Svake godine širok spektar organizacija nudi omladinske razmene i kampove iz različitih oblasti. Uspešno prošavši proces selekcije, petoro mladih osoba zahvaljujući Jump organizaciji iz Prijepolja, uputilo se u istraživanje novih avantura, u Nemačku.

Ovaj Erazmus plus projekat se održao u Feldbergu, od 24. jula do 1. avgusta, nadomak Švarcvalda u nemačkoj pokrajini Baden Virtemberg. Planinski masiv Švarcvald nas je fascinirao i inspirisao veličanstvenom i divljom lepotom. Nepregledan niz stoletnih stabala  jela, borova i bukava presecaju potoci, reke, gorska jezera i pašnjaci, a u plodnoj dolini smo nazirali udobno ušuškane i ljupke planinske gradiće i sela.

Tema  razmene je bila  zaštita životne sredine. „Misli globalno deluj lokalno“ je projekat koji je pokazao mladim volonterima iz šest zemalja: Azerbejdžana, Turske, Albanije, Italije, Nemačke i Srbije kako, upravo, apstraktni koncept održivog razvoja može biti preveden u praksu sa mladim ljudima u svakodnevnom životu. „Mladi volonteri su imali jedinstvenu priliku da učestvuju u izgradnji staze na temu održivog razvoja i na taj način steknu praktično iskustvo“, istakla je Sabine Jildirim, domaćin razmene.

„Naša organizacija ima za cilj da podstiče i podiže svest ljudi na temu ekologije i težimo da im pokažemo kako u isto vreme mogu da pomognu očuvanju prirode i da se ujedno zabave provodeći slobodno vreme u njoj. Naša ideja pri povratku je da pronalaskom kutija sa zadacima, edukujemo ljude na stazi tokom planinarenja: koje biljne kulture su zastupljene u tom delu, koji plodovi se tu uzgajaju,  kako da razlikuju organsku od neorganske hrane i da im kroz igru ukažemo na ekonomično trošenje vode u njihovim domaćinstvima“, rekli su Nurlan Mamadli i Elšan Abdulajev iz Azerbejdžana.

Nezaobilazni deo svakog dana bile su internacionalne večeri na kojima je svaka zemlja  predstavila svoje tradicionalno jelo, piće i  mladi su se bolje upoznali sa  kulturom, običajima i muzikom iste. „Sudeći po hrani koju ste spremili ,vi, naši prijatelji iz Srbije, uvideo sam da imamo dosta sličnu kuhinju čak i nazive jela“, dodao je Sedat Sal, učesnik iz Turske.

U slobodno vreme smo posetili i najveću turističku atrakciju Švarcvalda, glečersko jezero Titize. Prema legendi, ime je dobilo po rimskom caru Titusu koji je bio očaran njegovom lepotom. Titize i njegovu okolinu svake godine poseti oko dva miliona turista. U smiraj dana, prisustvovali smo i predivnom zalasku Sunca, trenutku kada je nakratko pomilovalo vrhove borova u izmaglici i spustilo se do površine jezera, koja je tada sijala neobičnom plavičastom svetlošću.

Uživanje u prirodi je bilo upotpunjeno jednom od tri izborne aktivnosti: biciklizmom, penjanjem uz stene ili odlaskom u Kletervald gde su se prelazile prepreke na većoj visini.

Spojila ih ljubav prema prirodi i avanturistički duh
Spojila ih ljubav prema prirodi i avanturistički duh

Poslednjeg dana smo bili smešteni u hostelu u Frajburgu, najbližem gradu Feldberga. Domaćini Nemci su nas odveli u obilazak grada, pokazujući nam velelepne znamenitosti.

Bilo je veselo, ali i emotivno. Neminovno opraštanje pratili su zagrljaji, razmene fejsbuk profila, imejl adresa i poklona za uspomenu. Da li je potrebno naglasiti da je bilo i suza? Sedam dana intenzivnog druženja ostavilo je neizbrisiv trag.

 Tamara Pantelić, polaznica obuke „Pokreni mehanizam“

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име